Reklama

Reklama

Lublin znowu chce być Europejską Stolicą Kultury. Miasto zaczyna starania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ulustracyjne

Lublin znowu chce być Europejską Stolicą Kultury. Miasto zaczyna starania - Zdjęcie główne

Deptak w Lublinie | foto Pixabay - zdjęcie ulustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin ponownie powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W pierwszej kolejności potrzebna jest zgoda radnych miejskich.

Reklama

W porządku obrad czwartkowej (25 maja) sesji pojawił się projekt uchwały w sprawie ubiegania się przez Miasto Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029.

- Projekt uchwały w sprawie ubiegania się przez Miasto Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029 został przygotowany w związku z wolą uczestnictwa w ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego naborze wniosków aplikacyjnych dla polskich miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029 - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Odniósł się do tego Krzysztof Żuk - prezydent Lublina. Zaznaczył, że w 2029 roku przypadnie 460-lecie zawarcia Unii Lubelskiej i dlatego władze miasta chcą, aby Lublin był wtedy Europejską Stolicą Kultury.

Lublin już wcześniej walczył o tytuł - na rok 2016. Ostatecznie jednak wygrał Wrocław.

- Wiele przez te lata się zmieniło. Zmienił się przede wszystkim Lublin, a potencjał naszej kultury jest jeszcze większy niż wówczas. Drzemie w nim gigantyczna energia, którą na nowo uwolni kandydatura do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W obecnym świecie dziedzictwo Unii Lubelskiej, do której będziemy się odwoływać w naszej kandydaturze jest stale aktualne: wspólnoty narodów połączonych elementarnymi wartościami. Dziś ta wspólnota oznacza nie tylko Unię Europejską, ale w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę uświadomiliśmy sobie, że ta wspólnota sięga ponad granice UE i obejmuje także naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy, którzy od ponad roku codziennie pokazują, że niezwykle cenią sobie wolność i niepodległość swojego kraju, płacąc przy tym niestety najwyższą cenę - czytamy na profilu Faecbook, Krzysztofa Żuka.
 
Dalej prezydent podkrelił, że zaczynają się formalne starania o tytuł i na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin wpłynie właśnie projekt uchwały w tej sprawie. - Liczę na to, że ta idea jest ponad wszelkimi podziałami i Radni jednogłośnie opowiedzą się za startem Lublina w konkursie ESK 2029 - podsumowuje Żuk.

Europejska Stolica Kultury to europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Wybrane na stolicę miasto dostaje fundusze od UE na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy