reklama
reklama

Lublin: Zmarła wybitna stomatolog. Wiele lat kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Zmarła wybitna stomatolog. Wiele lat kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZmarła prof. Grażyna Jarząb związana z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Wiele lat kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną, aż do czasu przejścia na emeryturę.
reklama

- Jego Magnificencja Rektor, Kolegium Rektorskie, władze dziekańskie wydziału lekarsko - dentystycznego oraz cała społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, z żalem informują, że 24 lipca 2024 roku, w wieku 98 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Grażyna Zofia Jarząb. Prof. dr hab. Grażyna Zofia Jarząb to wybitna postać lubelskiej stomatologii. Wspaniały Człowiek - lekarz i nauczyciel wielu pokoleń lekarzy i lekarzy stomatologów - przekazał w piątek (26 lipca) Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Grażyna Jarząb urodziła się w 1926 roku we Lwowie. Ukończyła tajne, a następnie zwykłe studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak dyplom uzyskała w Lublinie, gdzie odbywała ostatni rok studiów. W 1950 roku uzyskała doktorat medycyny, w 1970 nadano jej tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1978 zwyczajnego. Mieszkała w Poznaniu, Tarnowie. Od 1947 roku na stałe osiadła w Lublinie. Pracę kliniczną i naukową rozpoczęła u boku swego ojca - prof. dr hab. Józefa Jarząba, uważanego za twórcę lubelskiej stomatologii.

reklama

Od 1963 roku kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną, aż do czasu przejścia na emeryturę w 1992 roku.

- Niosła pomoc chorym, przekazywała ogromną wiedzę studentom, ale również współtworzyła  i rozsławiała  lubelską stomatologię nie tylko w obrębie regionu i kraju, ale także poza jego granicami. Prof. dr hab. Grażyna Jarząb od 1963 roku kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, kontynuując dzieło ojca, przyczyniła się stworzenia warunków do powołania Oddziału Stomatologii na Wydziale Lekarskim, zostając pierwszym Prodziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej ds. Oddziału Stomatologii (lata 1973-1974) - dodaje Wojciech Brakowiecki.

reklama

Po utworzeniu Instytutu Stomatologii przez dekadę pełniła funkcję dyrektora placówki. Była także Kierownikiem Kliniki Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej do czasu przejścia na emeryturą w 1992 roku.

Była autorką i współautorką wielu publikacji naukowych dotyczących m.in.:  zastosowania kriochirurgii w leczeniu naczyniaków i neuralgii nerwu trójdzielnego, zastosowania mikro i minipłytek w traumtologii szczękowo-twarzowej oraz nowych metod w leczeniu wad szczękowych.

W uznaniu za swoje wybitne osiągnięcia dydaktyczne, naukowe oraz organizacyjne prof. dr hab. Grażyna Jarząb została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in.: nagrodą I stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej (1979 r. oraz 1984 r.), Honorowym Tytułem Zasłużonego Nauczyciela PRL.

reklama

Była członkiem założycielem International European Association for Maxillo-Facial Surgery oraz International Association for Maxillo-Facial Surgery Honorowym  Academia per la Scienze w Arbuzzia (Włochy), Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które  nadało jej również godność "Bene Meritus”  oraz przyznało złotą odznakę PTS.

- Przez długie lata swojej kariery zawodowej prof. dr hab. Grażyna Jarząb wniosła nieceniony wkład w rozwój stomatologii klinicznej i akademickiej w naszym regionie. Jako Profesor naszej Uczelni wykształciła wiele pokoleń lekarzy będąc dla nich przykładem fachowości i etyki lekarskiej. Jej wiedza, doświadczenie i ogromne zaangażowanie w działalność naukową, dydaktyczną i leczniczą nie tylko wpłynęły na rozwój stomatologii lubelskiej, ale również ugruntowały jej pozycję w stomatologii polskiej i europejskiej - podreśla Brakowiecki.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 1 sierpnia o godz. 10.00 w kaplicy cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama