Reklama

Reklama

Lublin: "Zielona" biblioteka działa już dwa lata. Co udało się zrobić w Biotece?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Bioteka już dwa lata jest otwarta dla czytelników. W tym czasie odwiedzono ją ponad 22 tys. razy, zaś łączna liczba wypożyczeń książek i multimediów wyniosła ponad 46 tysięcy.

Reklama

- Dokładnie dwa lata temu, w miejscu dawnej Karczmy Słupskiej, oddaliśmy do użytku nową, miejską instytucję kultury. Mimo tego, że symboliczne otwarcie przypadło na trudny okres pandemii, Bioteka od samego początku stała się miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym przez szerokie grono czytelników. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu projektowi architektonicznemu, mieszkańcy Lublina zyskali przestrzeń łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielenią nawiązującą do pobliskiego Ogrodu Saskiego. Dlatego też w profil instytucji wpisały się działania popularyzujące ochronę środowiska naturalnego i edukację proekologiczną. Dzisiaj prężna działalność Bioteki znana jest nie tylko w środowisku lokalnym, ale też na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Bioteka jest najnowszą biblioteką w mieście i drugą, po Biblio, mediateką w Lublinie. Zajmuje ponad 400 m2 powierzchni na parterze wyremontowanego budynku przy Al. Racławickich 22. Aktualne zbiory Bioteki to ponad 21 tys. książek drukowanych oraz 18 tys. zbiorów specjalnych (dokumentów elektronicznych, audiowizualnych, audiobooków). W ciągu dwóch lat Biotekę odwiedzono 22 768 razy, wypożyczono 32 339 książek drukowanych i 14 003 zbiorów multimedialnych. Obecnie biblioteka posiada 3871 czytelników.
 
- Doskonała lokalizacja w centrum Miasta, w pobliżu wielu szkół i uczelni sprzyja prowadzeniu działalności Bioteki. Bibliotekę chętnie odwiedzają także studenci pochodzący z Polski i z zagranicy, uczący się w Lublinie na stałe lub w ramach wymiany. Dlatego w 2023 roku, w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży, szczególny nacisk położymy na działania skierowane właśnie do uczniów i studentów, którzy z przyjemnością spędzają czas w bibliotece – uczą się tam oraz spotykają z przyjaciółmi. O popularności tego miejsca niewątpliwie świadczą statystyki odwiedzin i wypożyczeń. Tylko w 2022 roku Biotekę odwiedziło ponad 1100 młodych osób - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
 
W ciągu dwóch lat, w Biotece zrealizowano też ponad 340 różnych form działalności, w których uczestniczyło prawie 1000 odbiorców. Bioteka bierze udział w akcjach i kampaniach promujących czytelnictwo o zasięgu miejskim (np. „Lato w mieście”, „Zima w mieście”, „Lubelskie Dni Seniora”) i ogólnopolskim (np. „Weekend seniora z kulturą”, „Noc Bibliotek”, „Tydzień Bibliotek”), współpracuje z placówkami oświatowymi, Klubem Seniora „Wieniawa”, prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci o tematyce ekologicznej (segregacja śmieci, zmiany klimatyczne, smog), warsztaty plastyczne i z robotyki. Organizuje spotkania autorskie, prelekcje i wykłady na temat patronów roku, wystawy i wernisaże fotografii oraz malarskie, a także koncerty. Wśród zajęć z programu biblioteki znalazły się m.in.: Makramowe czwartki – cykliczne warsztaty wyplatania makram; warsztaty street-artu; gra terenowa w Ogrodzie Saskim – zadania polegały m.in. na segregacji śmieci, odszukiwaniu wybranych gatunków roślin, rozpoznawaniu liści drzew; Biblioteczny escape room – zagadki logiczne, krzyżówki, rebusy o tematyce botanicznej w konwencji escape roomu; Zielona robotyka – rozwiązywanie zadań z zakresu botaniki z wykorzystaniem Photonów oraz aplikacji PictureThis; warsztaty tworzenia lasu w słoiku – inspirowane książką Marcina Mortki „W szepczącym lesie”; Odnajdź swój styl na nowo – spotkania ze stylistką. Z końcem 2022 roku w Biotece rozpoczął działalność także Dyskusyjny Klub Książki, współfinansowany przez Instytut Książki.
 
- Z oferty biblioteki korzystają ludzie kultury, nauki, samorządowcy, czy przedstawiciele biznesu. Jest również miejscem branżowych szkoleń i spotkań, zwiedzają ją także bibliotekarze z całej Polski. Bioteka posiada także specjalną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. możliwość nieodpłatnego nagrywania audiobooków na karty pamięci i wypożyczenia urządzenia Czytak z biblioteki (w ubiegłym roku nagrano prawie 1300 pozycji), komputer wyposażony w powiększającą mysz komputerową i klawiaturę przystosowaną dla osób niedowidzących i starszych. Katalog elektroniczny posiada możliwość regulacji wysokości do poziomu wózka inwalidzkiego. Cała instytucja jest przystosowana do komunikacji osób z niepełnosprawnościami - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
W Biotece są również miejsca przygotowane z myślą o użytkownikach, takie jak sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. Prezentowane są też wystawy czasowe. W mediatece funkcjonuje również Kwiatodzielnia, czyli regał służący wymianie roślin. Akcja nawiązuje do profilu placówki – najbardziej zielonej biblioteki w Polsce. Uczestniczą w niej również osoby, które dotychczas nie korzystały z oferty instytucji.

Za projekt architektoniczny, autorstwa GK-Atelier Grzegorz Kłoda, Bioteka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia: 2021-2022 European Property Awards, Best Public Service Interior Poland, 2021 Best Luxury Commercial Interior Design for „Bioteka” in Poland, Luxury Lifestyle Awards 2021, 2022 A' Design Award & Competition 2021 (Iron Design Award winner in 2021-2022 Interior Space and Exhibition Design Award Category), German Design Awards 2023 (Excellent Architecture – Interior Architecture). Projekt był zakwalifikowany jako jeden z 32 najlepszych na świecie w konkursie IFLA/Systematic Public Library of the Year 2021.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy