- Wraz z uderzeniem Rosji w niepodległą Ukrainę, staliśmy się świadkami wydarzeń, które zmieniły obraz Europy i świata. Dlatego podczas tegorocznej edycji Kongresu Współpracy Transgranicznej skupimy się na skutkach wojny i wyzwaniach przed jakimi znajduje się aktualnie europejska społeczność. W międzynarodowym gronie samorządowców, organizacji pozarządowych, biznesu i nauki, dyskutować będziemy o tym, jak nasze wspólnoty zareagowały na obecny kryzys oraz jakie działania powinny być podjęte w przyszłości, aby wspomóc Ukrainę w powojennej odbudowie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Tematy w trakcie Kongresu będą dotyczyć dotychczasowej współpracy społeczności lokalnych w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną Ukrainie. Wydarzenie otworzy debata „Bezpieczeństwo i solidarność – perspektywa samorządów”, podsumowująca działania podejmowane w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny. W programie zaplanowano temty dotyczące m.in: współpracy i pomocy medycznej dla Ukrainy, funkcjonowania administracji i sądownictwa w czasie wojny czy zjawiska dezinformacji i manipulacji.
- Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędzie się także Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów, a także Giełda Grantodawców, na której zostaną zaprezentowane możliwości pozyskania wsparcia z wybranych programów grantowych. Dodatkowo Kongresowi towarzyszyć będzie bogaty i ciekawy program wydarzeń kulturalnych, w tym roku odbywający się pod hasłem „Miasto ponad granicami”, poświęcony tematom integracji i włączania poprzez kulturę migrantów, a także zapewnienia twórcom bezpiecznej przestrzeni do artystycznej ekspresji - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.