reklama
reklama

Lublin: Zbierali pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Zbierali pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPonad 85 tys. zł zebrano w ramach kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków i rzeź nagrobnych z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.
reklama

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych przypadającego 1 listopada, na cmentarzu przy ul. Lipowej odbyła się po raz 36. kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków i rzeźb nagrobnych. Akcję zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina i włączył się w nią wojewoda lubelski Lech Sprawka.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Wyszukiwarka internetowa odnajdzie groby. Ratusz przypomina z okazji Wszystkich Świętych
 
Przez 35 lat kwesty datków zostało odnowionych ponad 300 zabytkowych nagrobków. W tym roku zebrano ponad 85,8 tys. zł, co będzie przeznaczone na odnowienie trzech nagrobków z pierwszej połowy XIX wieku.
 
- Cmentarz przy ul. Lipowej powstał na mocy uniwersału wydanego w 1792 r. przez Komisję Policji o przeniesieniu w terminie do 1 maja 1792 r. wszystkich lubelskich cmentarzy za miasto. Jednak dopiero dwa lata później kupiono od Zgromadzenia Panien Brygidek trzy morgi gruntu, przeznaczając go na nowy cmentarz, a biskup chełmski i lubelski Wojciech Skarszewski wydał pozwolenie na założenie cmentarza - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. - Pierwsze nagrobki pochodzą z 1811 r. Teren cmentarza był sukcesywnie powiększany, podzielono go na sektory i kwatery, wyznaczono alejki, a ustalony wówczas układ zachował się do chwili obecnej. Zaczęto też przywiązywać wagę do oznakowania grobu poprzez postawienie krzyża lub nagrobka, który niejednokrotnie był dziełem sztuki.
 
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in.: ks. Idzi Radziszewski - inicjator utworzenia i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Hieronim Łopaciński - nauczyciel, językoznawca, etnograf, zbieracz zabytków, badacz regionu lubelskiego, Kazimierz Jaczewski - jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie chorób skórnych i wenerycznych, Klemens Szaniawski „Junosza” - powieściopisarz i nowelista, Leon Głowacki - uczestnik Powstania Styczniowego, brat Bolesława Prusa i Danuta Magierska - w latach 1935-36 komendantka Lubelskiej Chorągwi Harcerek, w czasie okupacji działała w Szarych Szeregach i Wojskowej Służbie Kobiet Okręgu Lubelskiego AK. Na cmentarzu są też zbiorowe mogiły Powstańców 1863 r., Więźniów Zamku Lubelskiego zamordowanych w dniu 24 lipca 1944 r. i Dzieci Zamojszczyzny - ofiar pacyfikacji i więźniów Majdanka.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama