Miejsce wypoczynku
Radni miejscy klubu Prawa i Sprawiedliwości przygotowali apel Rady Miasta Lublin do ministra infrastruktury RP. Szefem Ministerstwa Infrastruktury jest Dariusz Klimczak.
Chodzi o wsparcie działań zmierzających do zapewnienia środków finansowych oraz niezwłocznego rozpoczęcia prac modernizacyjnych Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, realizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Autorzy apelu przypominają, że Zalew utworzony w 1974 roku, jest jednym z miejsc rekreacji w Lublinie. Oferuje mieszkańcom i turystom plaże, ścieżki rowerowe, ośrodki wypoczynkowe takie jak „Marina" i „Słoneczny Wrotków", a także możliwości uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Podkreślają, że pełni również funkcje przeciwpowodziowe i ekologiczne, wspierając lokalny ekosystem i gospodarkę wodną.
- Zalew Zemborzycki, zarządzany od 2018 roku przez Wody Polskie, wymaga kompleksowej modernizacji, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców oraz zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość wody. Plan rewitalizacji, opracowany przez Wody Polskie, obejmuje kluczowe działania, takie jak pogłębianie czaszy zbiornika, usuwanie osadów dennych (ok. 1,9 mln m3 mułu), wzmocnienie zapory czołowej i jazów, budowę zbiornika wstępnego o powierzchni 21 ha do oczyszczania wody oraz tworzenie siedlisk dla ptaków i ryb. Realizacja tych zadań pozwoli na poprawę jakości wody, ograniczenie zakwitów glonów i sinic, które obecnie utrudniają korzystanie z akwenu w sezonie kąpielowym, oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Szacowany koszt inwestycji wynosi około 500 mln zł, a jej realizacja może zająć od 2,5 do 4 lat - czytamy w piśmie.
Z apelu wynika też, że Rada Miasta Lublin "wyraża pełne uznanie dla dotychczasowych wysiłków Wód Polskich". Mowa o przygotowaniu planów modernizacyjnych i prowadzeniu procedur administracyjnych, takich jak uzyskiwanie decyzji środowiskowych.
- Mając na uwadze ogromne znaczenie Zalewu dla mieszkańców Lublina jako miejsca wypoczynku, rekreacji i aktywności sportowej, a także jego rolę w ochronie przeciwpowodziowej i ekologii, zwracamy się z prośbą o wsparcie w przyspieszeniu realizacji tego projektu, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z odnowionego akwenu - napisano w apelu.
O co proszą?
W związku z tym radni proszą ministra o zaangażowanie Ministerstwa Infrastruktury w zapewnienie pełnego finansowania modernizacji Zalewu w wysokości około 500 mln zł, w tym rozważenie wykorzystania funduszy unijnych lub innych dostępnych źródeł finansowania, aby umożliwić realizację wszystkich zaplanowanych działań.
Apelują również o wsparcie w przyspieszeniu procedur administracyjnych. W szczególności uzyskania decyzji środowiskowych i przetargowych. Tak, aby prace modernizacyjne mogły rozpocząć się najpóźniej w 2025 roku, minimalizując ograniczenia w dostępie do Zalewu dla mieszkańców.
Proszą także szefa resortu o zachęcanie Wód Polskich do ścisłej współpracy z samorządem Lublina, żeby na bieżąco monitorować postępy prac oraz zapewnić zgodność projektu z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców. Wnioskują również o włączenie mieszkańców w proces konsultacji społecznych, aby ich głos i potrzeby mogły zostać uwzględnione w planowaniu modernizacji, szczególnie w zakresie funkcji rekreacyjnych i ekologicznych Zalewu.
- Zalew Zemborzycki to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także serce rekreacyjne Lublina, które łączy mieszkańców i przyciąga turystów. Jego modernizacja pozwoli na przywrócenie pełnej funkcjonalności akwenu, poprawę jakości wody oraz stworzenie bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca dla rodzin, sportowców i miłośników przyrody. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich i samorządu Lublina przyniosą wymierne korzyści dla miasta i regionu. Liczymy na Pana wsparcie i z niecierpliwością oczekujemy odpowiedzi na niniejszy apel w terminie ustawowym oraz informacji o planowanych działaniach na rzecz realizacji tego projektu - czytamy w podsumowaniu apelu.
Pod apelem podpisali się: Tomasz Gontarz, Eugeniusz Bielak, Robert Derewenda, Piotr Gawryszczak, Piotr Popiel, Marcin Jakóbczyk i Justyna Budzyńska. Apel znalazł się w porządku najbliższej (29 maja) sesji Rady Miasta. Wówczas odbędzie się głosowanie nad nim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.