Reklama

Reklama

Lublin zaczyna dystrybucję węgla dla mieszkańców. Można już składać wnioski, znana jest cena

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin zaczyna dystrybucję węgla dla mieszkańców. Można już składać wnioski, znana jest cena - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa dotycząca dystrybucji węgla w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto przystępuje do zleconego przez rząd procesu dystrybucji węgla. Mieszkańcy Lublina mogą składać wnioski o zakup preferencyjny tego paliwa za cenę nie wyższą niż 2 tys. zł brutto za tonę.

Reklama

W oparciu o dane z CEEB oraz liczbę złożonych wniosków o dodatek węglowy, w Lublinie jest około 8 tys. uprawnionych do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Natomiast prognozowane zapotrzebowanie to około 5 tys. podmiotów.

- Mając na względzie przede wszystkim podstawową potrzebę mieszkańców, jaką jest ogrzanie swoich domów, mimo krótkiego terminu realizacji, przystępujemy do procesu dystrybucji węgla. Rozpoczynamy etap przyjmowania wniosków, tak aby do końca grudnia każdy zainteresowany mógł zaopatrzyć się w węgiel. Zdecydowaliśmy się na partnerstwo z przedsiębiorcami, posiadającymi odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze techniczne, którzy wprowadzą węgiel do obrotu w ramach współpracy przedsiębiorstwo-gmina. Pozwoli to na stworzenie warunków szybkiego uruchomienia pomocy mieszkańcom i sprzedaży tego paliwa - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.

Do zakupu preferencyjnego węgla uprawnione są osoby w gospodarstwie domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony. Uprawnione do tego są też osoby, które spełniają warunki do otrzymania tego dodatku, tj. gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest urządzenie grzewcze na paliwo stałe (kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy) wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Mieszkańcy będą mogli kupić węgiel za nie więcej niż 2 tys. zł brutto za tonę. Na jedno gospodarstwo domowe przewidziano maksymalnie 3 tony tego paliwa w cenie preferencyjnej, w tym 1,5 tony do końca roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Sam węgiel powinien być składowany na utwardzonym placu na ogrodzonym i monitorowanym terenie. Musi być zapewniony dostęp do zalegalizowanej wagi samochodowej oraz ładowarki do załadunku węgla. Dlatego  sprzedaż węgla będzie w wybranych składach węglowych funkcjonujących na terenie Lublina, z którymi Miasto podpisze umowy.

- Węgiel przeznaczony do sprzedaży w preferencyjnej cenie mieszkańcom Lublina ma zapewnić Polska Grupa Górnicza. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa z tą spółką. To będzie kluczowy moment, od którego jest uzależniony termin, kiedy pierwsze dostawy paliwa trafią do mieszkańców Lublina. Tym samym dokładne lokalizacje składów oraz termin dystrybucji węgla zostaną podane natychmiast po sfinalizowaniu umów z przedsiębiorstwem wprowadzającym węgiel do obrotu (PGG) oraz przedsiębiorcami prowadzącymi składy. Aktualnie finalizujemy podpisywanie umów z 3 podmiotami - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Każdy kto chce skorzystać z zakupu preferencyjnego węgla, musi złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania odpowiedni wniosek. Określa się w nim gospodarstwa domowego określa m.in. jaką ilość paliwa chce zakupić oraz czy dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa nabytego w ramach tego zakupu. - Ponadto wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia, że ani on ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony w przypadku, gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r. lub 3 ton w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu od dnia 1 stycznia 2023 r. - dodaje Anna Czerwonka.

Wnioski o zakup preferencyjny w formie papierowej będą przyjmowane łącznie w 10 miejscach w Lublinie. Należy je składać w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a i ul. Wolskiej 11, w poniedziałki i wtorki w godz. od 7.45 do 16.45 oraz w środy, czwartki i piątki w godz. od 7.45 do 15.15.  Można je też złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie: w siedzibie głównej przy ul. Koryznowej 2d oraz filiach przy ulicach: ul. Lubartowskiej 6-8, ul. Hutniczej 1A, al. Kompozytorów Polskich 8, ul. Nałkowskich 114, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.00.

Wnioski rzyjmowane są również elektronicznie, czyli za pośrednictwem ePUAP. Wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. Wzór wniosku o zakup węgla dostępny jest na stronie lublin.eu w zakładce Urząd Miasta. Termin składania wniosków mija 15 kwietnia 2023 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy