Na premierę do Lublina przyjechali aktorzy i realizatorzy filmu: producentka K&K Selekt Film Beata Pisula oraz Eliza Rycembel, Aleksandar Milićević, Zuzanna Puławska, Filip Kosior, Mateusz Mosiewicz, Rafał Mohr, Maciej Nawrocki i Robert Koszucki.
- Bardzo się cieszymy, że możemy ten film zaprezentować w Lublinie. Były tu realizowane sceny wieszania - podkreśla Beata Pisula, producentka. - W tym filmie czuwałem nad bezpieczeństwem ekipy. Moim zadaniem było między innymi przygotowanie sceny wieszania, tak aby nikt się nie powiesił naprawdę – śmieje się Zbigniew Mode, koordynator scen kaskaderskich odwołując się do sceny realizowanej na Starym Mieście w Lublinie.
Przysięga Ireny” („Irena's Vow”) to polsko-kanadyjska produkcja w reżyserii Louise Archambault, pochodzącej z Kanady reżyserki i scenarzystki filmowej, znanej, m.in. z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów.
Międzynarodową obsadę produkcji tworzą m.in. Sophie Nelisee, która wcieli się w postać Ireny, oraz Dougray Scott, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów w serialu „Gotowe na wszystko” oraz z niezapomnianej kreacji czarnego charakteru w „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.
Fabuła filmu oparta jest na biografii młodej dziewczyny Ireny Gut. Po wybuchu II wojny światowej, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena’s Vow” Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz do wchodzącego właśnie na ekrany kin filmu. Jego dorobek artystyczny to m.in. sceniczna adaptacja oskarowego filmu „Rain Man” i scenariusze do obrazów: „Soldier of Fortune”, „Hurricane”, „Inc.”, „Passanger 57”, „Partnerzy”, „Dog House”, „Wyatt Earp”, „Rambo - Ostatnia krew”.
Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Beata Pisula, mająca na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne i seriale telewizyjne. Działalność producencką rozpoczęła międzynarodową koprodukcją amerykańsko-polską pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona z udziałem międzynarodowych gwiazd, takich jak Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Michelle Dockery. Jej kolejne produkcje to serial historyczny „1920. Wojna i Miłość” w reżyserii Macieja Migasa czy „Amok” w reżyserii Kasi Adamik. Ze strony kanadyjskiej producentami są: Jeff Sackman, znany z takich filmów jak: „American psycho” czy „Buffalo 66”, były prezes Lionsgate; Berry Mayerowitz, prezes amerykańskiego oddziału Entertainment One Ltd., kanadyjskiej międzynarodowej firmy zajmującej się produkcją filmową, serialową i muzyczną oraz dystrybucją, a także Nicolas Tabaroc, który nakręcił m.in. filmy „Sztokholm” z Ethanem Hawke oraz „Ojciec” z Nickiem Nolte i Timem Rothem.
Zdjęcia do filmu powstawały w Lublinie wiosną 2022 roku w często wykorzystywanych i docenianych przez ekipy filmowe przestrzeniach Starego Miasta oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Miasto dofinansowało produkcję kwotą 123 tys. zł.
Producenci otrzymali także szerokie wsparcie organizacyjne Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące, m.in.: wyszukanie lokacji, pomoc w procedurach urzędowych, umożliwienie kontaktów z mieszkańcami i firmami w Lublinie, pomoc przy opracowywaniu planu zdjęciowego, organizacji castingu, wsparcie przy rozlokowaniu ekipy i organizacji planów zdjęciowych, udostępnienie lokalu na garderobę, siedzibę ekipy, kontakt z mediami i organizacje konferencji prasowych oraz koordynację służb miejskich.
- Lubelski Fundusz Filmowy obchodzi w tym roku 15-lecie. Przypuszczam, że nikt te 15 lat temu nie zakładał, że znajdziemy się w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Nikt nie przewidywał, że Lublin stanie się i Warszawą, Krakowem, ale i Watykanem. W ciągu ostatnich pięciu lat na terenie naszego miasta wyprodukowano ponad 50 różnych produkcji. Nie ma większej dumy niż to, że nasze miasto pojawiło się w różnych filmach na całym świecie – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.
Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Na ekranach polskich kin produkcja zadebiutuje 19 kwietnia, w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Ogólnopolską premierę poprzedził pokaz w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.