reklama
reklama

Lublin wyświetlany na Time Square. To efekt międzynarodowej produkcji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W środę (17 kwietnia) w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka odbyła się premiera polsko-kanadyjskiej produkcji filmu „Przysięga Ireny”. Zdjęcia do produkcji były kręcone w Lublinie, a zwiastun filmu wyświetlany jest na Time Square.
reklama

Na premierę do Lublina przyjechali aktorzy i realizatorzy filmu: producentka K&K Selekt Film Beata Pisula oraz Eliza Rycembel, Aleksandar Milićević, Zuzanna Puławska, Filip Kosior, Mateusz Mosiewicz, Rafał Mohr, Maciej Nawrocki i Robert Koszucki.

- Bardzo się cieszymy, że możemy ten film zaprezentować w Lublinie. Były tu realizowane sceny wieszania - podkreśla Beata Pisula, producentka. - W tym filmie czuwałem nad bezpieczeństwem ekipy. Moim zadaniem było między innymi przygotowanie sceny wieszania, tak aby nikt się nie powiesił naprawdęśmieje się Zbigniew Mode, koordynator scen kaskaderskich odwołując się do sceny realizowanej na Starym Mieście w Lublinie.

Przysięga Ireny” („Irena's Vow”) to polsko-kanadyjska produkcja w reżyserii Louise Archambault, pochodzącej z Kanady reżyserki i scenarzystki filmowej, znanej, m.in. z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów.

Międzynarodową obsadę produkcji tworzą m.in. Sophie Nelisee, która wcieli się w postać Ireny, oraz Dougray Scott, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów w serialu „Gotowe na wszystko” oraz z niezapomnianej kreacji czarnego charakteru w „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

Fabuła filmu oparta jest na biografii młodej dziewczyny Ireny Gut. Po wybuchu II wojny światowej, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena’s Vow” Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz do wchodzącego właśnie na ekrany kin filmu. Jego dorobek artystyczny to m.in. sceniczna adaptacja oskarowego filmu „Rain Man” i scenariusze do obrazów: „Soldier of Fortune”, „Hurricane”, „Inc.”, „Passanger 57”, „Partnerzy”, „Dog House”, „Wyatt Earp”, „Rambo - Ostatnia krew”.

Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Beata Pisula, mająca na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne i seriale telewizyjne. Działalność producencką rozpoczęła międzynarodową koprodukcją amerykańsko-polską pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona z udziałem międzynarodowych gwiazd, takich jak Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Michelle Dockery. Jej kolejne produkcje to serial historyczny „1920. Wojna i Miłość” w reżyserii Macieja Migasa czy „Amok” w reżyserii Kasi Adamik. Ze strony kanadyjskiej producentami są: Jeff Sackman, znany z takich filmów jak: „American psycho” czy „Buffalo 66”, były prezes Lionsgate; Berry Mayerowitz, prezes amerykańskiego oddziału Entertainment One Ltd., kanadyjskiej międzynarodowej firmy zajmującej się produkcją filmową, serialową i muzyczną oraz dystrybucją, a także Nicolas Tabaroc, który nakręcił m.in. filmy „Sztokholm” z Ethanem Hawke oraz „Ojciec” z Nickiem Nolte i Timem Rothem.

Zdjęcia do filmu powstawały w Lublinie wiosną 2022 roku w często wykorzystywanych i docenianych przez ekipy filmowe przestrzeniach Starego Miasta oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Miasto dofinansowało produkcję kwotą 123 tys. zł.

Producenci otrzymali także szerokie wsparcie organizacyjne Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące, m.in.: wyszukanie lokacji, pomoc w procedurach urzędowych, umożliwienie kontaktów z mieszkańcami i firmami w Lublinie, pomoc przy opracowywaniu planu zdjęciowego, organizacji castingu, wsparcie przy rozlokowaniu ekipy i organizacji planów zdjęciowych, udostępnienie lokalu na garderobę, siedzibę ekipy, kontakt z mediami i organizacje konferencji prasowych oraz koordynację służb miejskich.

- Lubelski Fundusz Filmowy obchodzi w tym roku 15-lecie. Przypuszczam, że nikt te 15 lat temu nie zakładał, że znajdziemy się w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Nikt nie przewidywał, że Lublin stanie się i Warszawą, Krakowem, ale i Watykanem. W ciągu ostatnich pięciu lat na terenie naszego miasta wyprodukowano ponad 50 różnych produkcji. Nie ma większej dumy niż to, że nasze miasto pojawiło się w różnych filmach na całym świecie – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Na ekranach polskich kin produkcja zadebiutuje 19 kwietnia, w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Ogólnopolską premierę poprzedził pokaz w Lublinie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama