Dziekan WPPKiA dr hab. Andrzej Herbet uważa, że o sukcesie zdecydowała przed wszystkim stała dbałość o poziom kształcenia i indywidualne podejście do każdego studenta. KUL najwyżej został oceniony w kategorii jakość i warunki kształcenia. Pod uwagę zostały wzięte m.in. wyróżnienia i nagrody uzyskane przez pracowników i studentów, łatwy dostęp do biblioteki i elektronicznych systemów informacji prawnej czy funkcjonowanie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, w której studenci pod opieką wykładowców udzielają nieodpłatnie pomocy prawnej.
- Skupiamy się na doskonaleniu metod kształcenia i kładziemy duży nacisk na warsztatowy charakter realizowanych zajęć - mówi prof. Herbet.
Zwiększana jest oferta przedmiotów prowadzonych w językach obcych, a także kształtujących kompetencje z zakresu informatyki prawniczej.
W rankingu sklasyfikowanych zostało 21 wydziałów prawa prowadzonych na uczelniach publicznych w całej Polsce (odrębnej ocenie podlegały uczelnie niepubliczne). Każdy z nich był oceniany w 4 głównych kategoriach. Najważniejszą i najwyżej punktowaną z nich był poziom i warunki kształcenia, ale pod uwagę brane były także jakość kadry, wymogi stawiane studentom oraz wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze. Wśród szczegółowych kryteriów znalazły się m.in.: liczba studentów przypadająca na pracownika naukowego, kariery zawodowe absolwentów oraz wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej. W ramach ewaluacji prawo na KUL uzyskało kategorię A, natomiast prawo kanoniczne A+.
Prof. Herbet podkreśla, że celem studiów prawniczych jest nie tyle opanowanie encyklopedycznej wiedzy, ale przede wszystkim kształtowanie umiejętności jej zastosowania w praktyce. Stąd duży nacisk kładziony na obowiązkowe i fakultatywne praktyki, różnego rodzaju programy mentoringowe i tutoringowe oraz zajęcia przygotowujące do aplikacji.
- W naszym modelu kształcenia szczególną wagę przywiązujemy do bezpośredniego kontaktu studentów z wykładowcami - wskazuje dziekan.
Wydział stwarza także studentom okazję do spotkań z praktykami, nie tylko podczas organizowanego cyklicznie LubLaw Day – spotkania lubelskiego środowiska prawniczego.
Poza tym, wśród pracowników Wydziału są: sędziowie, adwokaci czy radcowie prawni. - Przygotowujemy studentów nie tylko do pracy w typowych zawodach prawniczych; nasi absolwenci prowadzą lub zarządzają działalnością gospodarczą, znajdują zatrudnienie w administracji publicznej, czy organizacjach pozarządowych - dodaje dziekan.
Przed rokiem KUL klasyfikowany był na 9 pozycji. Na Wydziale Prawa Kanonicznego, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL studiować można nie tylko prawo czy prawo kanoniczne, ale także administrację, prawo w biznesie czy prawo Unii Europejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.