Reklama

Reklama

Lublin: Wąwóz na Czechowie dostał drewniane wyposażenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Wąwóz na Czechowie dostał drewniane wyposażenie - Zdjęcie główne

Lublin: Wąwóz na Czechowie dostał drewniane wyposażenie | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Nowe, drewniane wyposażenie trafiło do Leśnego Korytarza, czyli części wąwozu na Czechowie, pomiędzy ulicami Kameralną i Północną. Zamontowano tam 44 domki, budki, hotele i schrony dla zwierząt żyjących w mieście, trzy tablice edukacyjne oraz dwie drewniane ławki.

Reklama

- Montaż drewnianych elementów to pierwszy etap prac nad zagospodarowaniem wąwozu na Czechowie, który zapowiadaliśmy, i jednocześnie kontynuacja działań w ramach edukacji przyrodniczej w Lublinie. W bieżącym roku planujemy uzupełnienie wąwozu w drewniane urządzenia zabawowe dla dzieci utrzymane w naturalnej, leśnej stylistyce. Przy urządzaniu tego miejsca bierzemy pod uwagę przede wszystkim sugestie mieszkańców, które wpłynęły do nas podczas konsultacji społecznych, a więc prośby o zagospodarowanie tego terenu z zachowaniem istniejącej roślinności i wprowadzenie elementów małej architektury poza pasami komunikacyjnymi - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W Leśnym Korytarzu zamontowano drewnianą architekturą dla zwierząt: 3 domków dla jeży, 10 hoteli dla owadów, 15 budek dla drobnego ptactwa, 10 schronów dla nietoperzy oraz 6 karmników dla ptaków. Mała architektura trafiła w korony drzew oraz zakrzewienia w wąwozie. Zamontowano też 3 tablice edukacyjne dotyczące bioróżnorodności w mieście: z informacjami o gatunkach żyjących w takich siedliskach jak Leśny Korytarz, tj. ptakach, ssakach oraz owadach i płazach; przybliżającą zasady dokarmiania ptaków oraz z informacjami o owadach zapylających, typu światowid

Sam Leśny Korytarz to część parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie, pomiędzy ulicami Kameralną i Północną.
 
- Wstępna koncepcja programowa, która powstała dla tego miejsca w 2022 roku, zakłada powstanie czterech stref łączących różne funkcje. Polana Centralna to największa i najszersza część wąwozu między osiedlami, która otrzyma funkcję rekreacyjną m.in. z miejscami odpoczynku i strefą zabaw dla dzieci. Polana Północna to część terenów zielonych zlokalizowana powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym. Leśny Korytarz to najwęższa część wąwozu prowadząca od Polany Centralnej aż do ul. Północnej (w trakcie zagospodarowania). Tu powstaje infrastruktura przyrodnicza dla ptaków i małych ssaków oraz mała architektura - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
W Strefie Street Artu pod wiaduktem w al. Smorawińskiego znajdzie się ogród deszczowy o funkcji retencyjnej z odpowiednio dobranych gatunków roślin magazynujących wodę. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej, jak graffiti czy murale.
 
Montaż elementów dla miejskiej fauny w Leśnym Korytarzu to część realizowanego projektu VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy