Reklama

Reklama

Lublin: W weekend "Marsz Czerwonych Wdów". Nie zgadzają się na kopalnię obok Poleskiego Parku Narodowego

Opublikowano: 21 maja 2021 15:50
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: W weekend "Marsz Czerwonych Wdów". Nie zgadzają się na kopalnię obok Poleskiego Parku Narodowego - Zdjęcie główne

Lublin: W weekend "Marsz Czerwonych Wdów". Nie zgadzają się na kopalnię obok Poleskiego Parku Narodowego | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W obronie Poleskiego Parku Narodowego, w weekend odbędzie się "Marsz Czerwonych Wdów". Ubrani na czerwono uczestnicy chcą pokazać, że sprzeciwiają się otwarciu kopalni węgla kamiennego w pobliżu Parku, który jest chroniony, jako ważny obszar podmokły.

Reklama

Organizacja Extinction Rebellion za pomocą aktów pokojowych obywatelskiego nieposłuszeństwa stara się przekonać rząd do podjęcia sprawiedliwych działań w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

- Wszyscy już to słyszeliśmy – Ziemia robi się coraz gorętsza, poziom emisji dwutlenku węgla wzrasta, jesteśmy w samym środku szóstego masowego wymierania gatunków (Antropocen). Stoimy w obliczu dwóch równie dramatycznych problemów – utrata różnorodności biologicznej oraz zmiana klimatu. Obie kwestie wywierają nieodwracalne, niespotykane jak dotąd skutki nie tylko na życiu ludzkim, ale na wszystkich organizmach i ekosystemach naszej planety. Nie ma wątpliwości, że zmiany te powodują ludzkie działania - czytay na stronie internetowej organizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Osadzeni w Areszcie Śledczym dostaną pod opiekę pasiekę

Od 2014 roku wydawane są koncesje wydobywcze i poszukiwawcze dla złóż węgla kamiennego znajdujących się w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego, przy czym najbliższy otwór wydobywczy znajduje się ok. 1 km od chronionych torfowisk. W tej okolicy ma powstać kopalnia. Minister Środowiska wydał zgodę na rozpoczęcie tej inwestycji, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma w ciągu roku przekazać opinię zasądzającą o szkodliwości lub braku przeciwwskazań wobec tych planów. Inwestycje w pobliżu Parku planuje LW Bogdanka i spółka Balamara.

Park obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Wchodzi w skład Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie”, który od 2012 roku stał się rezerwatem transgranicznym, po połączeniu z Rezerwatem Biosfery "Polesie Nadbużańskie” i Szackim Rezerwatem Biosfery. Jest też chroniony przez konwencję ramsarską jako ważny obszar podmokły.

Extinction Rebellion zwrócił uwagę na zagrożenia związane z powstaniem kopalni. Dlatego w niedzielę (23 maja) zorganizuje w Lublinie "Marsz Czerwonych Wdów". Ulicami miasta przejdzie milcząca grupa aktorów z pomalowanymi na biało twarzami oraz ubrana na czerwono. Ma to skłonic do refleksji i działań w obliczu kryzysu klimatycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Startuje nabór wniosków na Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka. Do rozdania kilkadziesiąt tysięcy złotych

Marsz zacznie się o godzinie 12.00 pod Zamkiem Lubelskim, skąd uczestnicy przejdą Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.