reklama
reklama

Miasto z Lubelszczyzny w rankingu 200 najszczęśliwszych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Miasto z Lubelszczyzny w rankingu 200 najszczęśliwszych! - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLublin znalazł się w rankingu najszczęśliwszych miast świata - "Happy City Index 2025". W zestawieniu jest 200 miast, w tym kilka polskich.
reklama

"Wspólna praca na rzecz naszego miasta"

 
- Międzynarodowy ranking „Happy City Index 2025” opublikowany przez Institute for Quality of Life przyniósł miłą wiadomość – Lublin znalazł się w zestawieniu 200 najszczęśliwszych miast na świecie! Nasze miasto uplasowało się na 155. miejscu z wynikiem 618 punktów, trafiając tym samym do grupy miast wyróżnionych „brązowym”  indeksem szczęścia. Warto podkreślić, że Lublin zajął 5. lokatę wśród wyróżnionych miast z Polski - informuje Miasto Lublin. - Ranking ocenia takie obszary jak: jakość życia mieszkańców, opieka zdrowotna, polityka społeczna, mobilność, rozwój ekonomiczny czy dbałość o środowisko Obecność naszego miasta w tym międzynarodowym zestawieniu to dowód, że wspólna praca na rzecz naszego miasta ma sens i przynosi wymierne efekty.
 

Ranking

 
Tegoroczna edycja rankingu jest już szóstą.
 
- Miasto szczęśliwych ludzi zawsze będzie znaczyć coś innego dla pięciolatka – który może oczekiwać miejsc do zabawy i możliwości spędzenia czasu z rodzicami, takich jak szybki powrót z pracy do domu – w porównaniu ze studentem, pracownikiem korporacji lub seniorem, z których każdy ma określone potrzeby i oczekiwania - czytamy na stronie rankingu. - W związku z tym nie jest sprawiedliwe ustanawianie jednego miasta jako lidera. Bardziej właściwe jest wyróżnienie grupy miast zaangażowanych w kultywowanie i rozwój szczęścia, w których edukacja, polityka włączająca, gospodarka, mobilność, ochrona środowiska, dostęp do terenów zielonych i innowacje są nie tylko ważnymi składnikami oficjalnych polityk, ale są również widoczne we wdrażanych rozwiązaniach. Rozwiązania te powinny być namacalne dla mieszkańców i mieć bezpośredni wpływ na jakość ich życia.
 

Co oceniano?

 
Miasta są oceniane w kilku kategoriach: obywatele, ład korporacyjny, środowisko, gospodarka, zdrowie, mobilność. Do każdej dopasowano konkretne obszary brane pod uwagę. W pierszej kategorii sa np. system edukacyjny, mieszkalnictwo, dostęp do kultury, polityka integracyjna. W drugiej: zaangażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne, przejrzystość działania, dostępność e-usług publicznych. W trzeciej: zarządzanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom, dostępność terenów zielonych. W czwartej: PKB i wydajność, innowacyjność biznesowa, elastyczność rynku pracy i bezrobocie. W piątej: zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo, odżywianie, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. W szóstej: technologie komunikacyjne w transporcie, dostępność i efektywność transportu publicznego.
 
 
W każdej kategorii przyznawane są punkty. Lublin łącznie uzyskał 618 punktów. Najwięcej w kategorii ład korporacyjny, a najmniej w kat. środowisko. Z Polskich miast w rankingu znalazły się jeszcze np. Gdynia (122 miejsce), Białystok (132), Gdańsk (139), Kraków (147), Bydgoszcz (161), Warszawa (175), Sopot (180), Częstochowa (189).
 
Natomiast według rankingu najszczęśliwsze miasta na świecie to: Kopenhaga w Danii, Zurych w Szwajcarii, Singapur (miasto-państwo), Arhus w Danii, Antwerpia w Belgii, Seul w Korei Południowej, Sztokholm w Szwecji, Tajpej w Tajwanie, Monachium w Niemczech i Rotterdam w Holandii.
 
W tegorocznym rankingu wprowadzono nowość.
 
- W edycji #2025 Indeksu Szczęśliwych Miast po raz pierwszy wprowadziliśmy negatywne oceny. Naszym celem zawsze było kojarzenie szczęścia z pozytywnymi wynikami, dlatego do tej pory nagradzaliśmy miasta punktami, pozwalając im osiągać coraz wyższe wyniki. Jednak wraz z wprowadzeniem obszaru ZDROWIE uznaliśmy, że niektórym aspektom należy również przyznać punkty ujemne. Zachęca to miasta nie tylko do zdobywania punktów dzięki dobrej polityce miejskiej, ale także do unikania strat wynikających ze złych praktyk.
 
Szczegóły na temat rankingu, ocen, punktów są dostępne na stronie internetowej rankingu.
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo