reklama
reklama

Lublin: w piątek kolejna pikieta KOD w obronie sędziów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: w piątek kolejna pikieta KOD w obronie sędziów - Zdjęcie główne

Pikieta "Wspieramy sędziów niezależnych" w maju | foto JN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zgodnie z zapowiedzią Komitet Obrony Demokracji organizuje kolejną pikietę w obronie sędziów. Ma to związek z odsunięciem od pracy i ukaraniem sędziów Beaty Morawiec, Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna.
reklama

Do skutku
 
W marcu pod Sądem Okręgowym w Lublinie odbyła się pikieta "Wspieramy sędziów niezależnych" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji. Miało to związek z odsunięciem od pracy i ukaraniem sędziów Beaty Morawiec, Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna. Wówczas - pod koniec wydarzenia zapowiedziano, że co miesiąc - do skutku, będą organizowane symboliczne pikiety. Organizatorzy stwierdzili, że jeśli jakikolwiek sędzia zostanie ukarany za swoje niezawisłe orzeczenia, jedyną odpowiedzią powinien być strajk generalny polskiego wymiaru sprawiedliwości. 
 
18. dnia miesiąca
 
Zgodnie z zapowiedzią, 18 maja pikieta odbyła się. Z kolei w tym miesiącu jest zapowiedziana na najbliższy piątek (18 czerwca) o godzinie 18.00 pod Sądem Okręgowym przy ul. Krakowskie Przedmieście. Również pod nazwą - "Wspieramy sędziów niezależnych", jak dwie poprzednie.
 
 
- 18 dzień miesiąca to Dzień Solidarności z Represjonowanymi Sędziami. Każdego 18-tego będziemy stawać jako KOD i wszyscy ludzie dobrej woli razem z sędziami przed sądem w Lublinie, aby wesprzeć środowisko niezależnych sędziów, bo represje wobec nich, systemowy gwałt organów państwa na praworządności nadal trwa. Będziemy wspólnie przeciwko temu protestować do skutku - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.
 
Trójka sędziów odsunięta od orzekania
 
W grudniu 2019 roku sędziowie Izby Pracy Sądu Najwyższego orzekli, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i w rozumieniu prawa krajowego. Natomiast, w kwietniu 2020, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zawieszenie przepisów pozwalających na działanie Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów.
 
 
W październiku 2020 roku Izba Dyscyplinarna SN nieprawomocnie uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec. Starała się o to prokuratura, która chciała postawić sędzi zarzuty m.in. korupcji i przywłaszczenia środków publicznych. Izba postanowiła o zawieszeniu Morawiec w czynnościach służbowych i obniżeniu jej wynagrodzenia o połowę. Z kolei w listopadzie tego samego roku Izba prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tulei. W jego przypadku prokuratura chciała postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania. Izba zdecydowała też o zawieszeniu sędziego Tulei w czynnościach orzeczniczych i obniżeniu jego uposażenia o 25 procent. Natomiast w lutym 2020 roku Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna i o 40 proc. obniżyła jego wynagrodzenie. Powodem było to, że Juszczyszyn, rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama