Reklama

Reklama

Lublin w czołówce wykorzystania funduszy europejskich. Doceniono inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin w czołówce wykorzystania funduszy europejskich. Doceniono inwestycje - Zdjęcie główne

Park Ludowy | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin jest w czołówce polskich miast, które najlepiej wykorzystały środki europejskie.

Reklama

- Od początku członkostwa w Unii Europejskiej, Lublin stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju oraz liderem wykorzystania środków europejskich. Na realizację wielu złożonych i ambitnych projektów pozyskaliśmy już ponad 3 mld zł, co wpłynęło na dynamiczny i wielopłaszczyznowy rozwój miasta. Unijne dotacje przeznaczamy na rozwój zarówno samej infrastrukturalny, jak i inwestycje gospodarcze, społeczne, czy mające wpływ na ochronę środowiska. Piąte miejsce wśród miast wojewódzkich to satysfakcjonujący, dobry wynik, który z pewnością byłby lepszy, gdyby można było uwzględnić wydatki planowane do poniesienia w latach 2022-2023. Z uwagi na długoletni charakter projektów oraz ich złożoność, duża część nakładów w ramach realizowanych już zadań zostanie poniesiona właśnie w końcowych latach obecnej perspektywy finansowej. Mowa tutaj o 267 mln złotych dotacji, które z pewnością wpłyną na nasz wynik w kolejnych tego typu zestawieniach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
W latach 2014-2021 Lublin dostał dofinansowanie ze środków europejskich na łączną kwotę 1,35 miliarda zł. 
 
- Szczególne znaczenie dla miasta, jak również mieszkańców okolicznych gmin, miały projekty z zakresu transportu publicznego, na które w tej perspektywie finansowej przeznaczymy prawie 1,1 miliarda zł, z czego ponad 742 mln zł to środki europejskie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Kluczowa jest realizacja projektów współfinansowanych z RPO WL 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ich łączna wartość to 442 mln zł, z czego 261 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
W zestawieniu przygotowanym przez czasopismo Wspólnota Lublin zajął V miejsce.
 
Wśród inwestycji, które były dofinansowywane jest np. budowa Dowrca Metropolitalnego, który będzie pełnić będzie funkcję węzła komunikacji publicznej, łączącego różne rodzaje transportu zbiorowego na terenie Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Będzie mieścił się w pobliżu Dworca Głównego PKP.

Poza tym, wkrótce zakończy się projekt związany z budową i modernizacją przystanków oraz węzłów przesiadkowych dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Mieszkańcy Lublina oraz gmin sąsiednich już teraz mogą korzystać z nowych miejsc integrujących rożne rodzaje transportu. Takie prystanki i węzły z parkingami dla samochodów, infrastrukturą dla rowerzystów oraz do obsługi komunikacji miejskiej, powstały w rejonie ulic: Żeglarskiej, Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej oraz Abramowickiej.
 
 
- Inwestycję dopełni realizowana przebudowa mostu na rzece Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej. Aby układ komunikacyjny był jeszcze bardziej funkcjonalny a podróż wygodniejsza, na terenie miasta powstało dodatkowo 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą przystankową i okołoprzystankową, których położenie w kluczowych komunikacyjnie miejscach Lublina pozwala na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się transportem publicznym - dodaje Justyna Góźdź.
 
Dodatkowo, Miasto przeznaczyło również znaczne środki na rewitalizację oraz rozwój terenów zielonych. Rewitalizację przeszedł Park Ludowy. Park dostał wyposażenie dydaktyczno-wypoczynkowe i zadbano o ochronę występujących tam ekosystemów oraz  powstrzymanie dalszej degradacji zieleni. 
 
Ranking wykorzystania środków unijnych przez samorządy w latach 2014-2021 przygotował prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy