- Zestawy sportowe i edukacyjne dla lubelskich uczennic i uczniów to kolejny efekt współpracy Miasta i UNICEF. Do tej pory, dzięki pomocy organizacji, do szkół w Lublinie trafiły już, m.in.: pomoce dydaktyczne, meble, sprzęt komputerowy, specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami, a w 19 placówkach prowadzonych przez Miasto pojawiły się przestrzenie integracyjne. To ogromne wsparcie dla dzieci i młodzieży uczących się w naszym mieście, za co jestem niezwykle wdzięczny - mówi
Krzysztof Żuk, prezydent Miasta
Lublin.Pod koniec 2023 roku
Miasto otrzymało od UNICEF 43 palety zawierające zestawy sportowe i edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Trafią one do placówek oświatowych, do których uczęszcza najwięcej uczniów i wychowanków z Ukrainy i są przeznaczone zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci. Wśród przekazanych materiałów znajduje się 2,5 tys. zestawów edukacyjnych zawierających, m.in. materiały plastyczne, zeszyty, długopisy i inne przybory szkolne oraz 3 tys. plecaków. Skorzystają z nich uczennice i uczniowie 30 szkół podstawowych z terenu Lublina. Blisko 50 placówek otrzyma po 2 komplety sprzętu sportowego do dyscyplin indywidualnych i zespołowych. Z kolei do najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina trafi 90 zestawów wczesnego rozwoju dziecka, które zawierają, m.in. gry edukacyjne, puzzle, maskotki oraz przybory do pisania i malowania. Zostaną one przekazane do blisko 60 lubelskich przedszkoli, Baobabu, Spilno, punktów zbiorowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, Centrum Pomocy Dzieciom oraz rodzinnych domów dziecka. Trwa przekazywanie materiałów do lubelskich szkół i przedszkoli. Pierwsze placówki odebrały już zestawy dla swoich uczniów i wychowanków.
W ramach porozumienia, jakie Miasto Lublin zawarło w czerwcu 2022 roku z UNICEF, zrealizowano
działania służących zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak i mieszkańcom Lublina.
- Efektem współpracy Miasta i międzynarodowej organizacji są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych czy wyposażenie lubelskich szkół, m.in.: w pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, sprzęt komputerowy, meble oraz wyposażenie kuchni i stołówki. Środki przekazane przez UNICEF pozwoliły również na stworzenie przestrzeni integracyjnych w 19 szkołach prowadzonych przez Miasto, zatrudnienie psychologów, asystentów międzykulturowych, logopedów, tłumaczy i asystentów uczniów z niepełnosprawnością, a także uruchomienie kursów języka polskiego dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów będących obywatelami Ukrainy, a także kursów języka ukraińskiego dla lubelskich nauczycieli - opisuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miast Lublin.
Łączna wartość pomocy rzeczowej i finansowej, która trafiła do Lublina wynosi niemal 18 mln zł. W 2024 roku planowana jest kontynuacja wspólnych działań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.