Stowarzyszenie Umarłych Statutów jest pierwszą i największą w Polsce organizacją, któa ma bezpośrednio bronić interesów uczniów. Jego celem jest rozpowszechnianie wśród uczniów wiedzy o jej prawach i sposobach ich ochrony, pomocy w indywidualnych przypadkach oraz lobbowania za zmianami w prawie czyniącymi polską szkołę wolną od bezprawia i skutecznie przygotowującą do życia w XXI wieku.
Stowarzyszenie organizuje również ogólnopolski konkurs "Statutowy Absurd Roku".
- To już trzeci raz, gdy odbędzie się internetowe głosowanie na najbardziej niedorzeczne zasady ustalone w polskich jednostkach oświatowych. W ten sposób działacze stowarzyszenia na rzecz praw uczniów chcą zwrócić uwagę na to, jaki przykład dorośli dają młodym ludziom, gdy chodzi o przestrzeganie ustalonych przez społeczeństwo reguł praworządności. Dwa lata temu pierwsze miejsce zajął nakaz zachowania celibatu, obowiązujący wszystkich uczniów jednego z krakowskich LO, przed rokiem – kary za składanie skarg do dyrektora w kaliskim „plastyku” - czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Do tegorocznej edycji zostało nominowane XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, czyli tzw. "Biskupiak".
- W dzisiejszym głosowaniu, które rozpocznie się o godzinie 14:00, XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie weźmie udział ze względu na następujący przepis prawa wewnątrzszkolnego: „Każde publiczne wystąpienie, publikacja medialna lub internetowa ucznia powinna być chlubna dla szkoły o charakterze katolickim. Udział we wszelkiego typu pokazach ciała, konkursach, prezentacjach i przedstawieniach, a także udostępnianie własnego wizerunku w przedsięwzięciach niezgodnych z duchem szkoły katolickiej daje podstawę do obniżenia oceny zachowania i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji, zgodnie ze Statutem szkoły” - pochodzący z regulaminu ucznia, który stanowi załącznik do statutu szkoły - wyjaśnia Daniel Sjargi, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów. - Statut szkoły zobowiązuje zatem ucznia, aby jego wszelkie aktywności w szkole i poza nią były „chlubne dla szkoły o charakterze katolickim”.
Dalej Sjargi tłumaczy, że zgodnie z preambułą do ustawy Prawo oświatowe nauczanie i wychowanie w systemie oświaty za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki, respektując jednocześnie chrześcijański system wartości.
- Statut odwołuje się zaś do systemu wartości i doktryny kościoła katolickiego, które nie zawsze są tożsame z uniwersalnymi zasadami etyki, ani nawet z systemem wartości wspólnym dla całego chrześcijaństwa. Szkoła — będąc szkołą publiczną — bezprawnie ogranicza ponadto różnorodność światopoglądową, prawo jednostki do wyrażania własnych poglądów oraz do wyzwania religii zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53 ust. 1 Konstytucji RP). Daleko idąca ingerencja w życie pozaszkolne uczniów narusza zaś art. 47 Konstytucji RP, który stanowi, że każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym - podkreśla wiceprezes.
Dodatkowo zdaniem organizatorów konkursu, regulacja statutowa jest również nieprecyzyjna – na podstawie kwestionowanego przepisu niemożliwe jest ustalenie, jakie zachowania są „chlubne”, a jakie nie. Brakuje również definicji „pokazów ciała”, które zostały przytoczone jako przykład zachowań niechlubnych. - Na podstawie tego przepisu można dojść do wniosku, że podstawą konsekwencji byłoby nawet udostępnienie fotografii ucznia, która nie spodobałaby się nauczycielom lub dyrektorowi szkoły. Jest to jeden z wielu przepisów statutu tej szkoły, który w ocenie naszego Stowarzyszenia narusza prawo powszechnie obowiązujące - podsumowuje.
Głosowanie potrwa do środy, 17 stycznia, do godz. 13:30. Odbywa się w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Umarłych Statutów – na Facebooku i Instagramie. Finaliści będą znani pod koniec miesiąca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.