Reklama

Reklama

Lublin: UMCS dołączył do międzynarodowej sieci uczelni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UMCS w Lublinie

Lublin: UMCS dołączył do międzynarodowej sieci uczelni - Zdjęcie główne

Lublin: UMCS dołączył do międzynarodowej sieci uczelni | foto UMCS w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dołączył do konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA. Wraz z innymi uczelniami z całego kontynentu, UMCS będzie realizował działania z zakresu zaawansowanych technologii w szkolnictwie wyższym.

Reklama

- Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich działa na zasadzie partnerstw instytucji szkolnictwa wyższego regionów Unii Europejskiej, które współpracują ze sobą, realizując zadania na rzecz studentów, naukowców oraz społeczeństwa. Współpraca ta wzmacnia wymianę akademicką m.in. poprzez prowadzenie wspólnych programów studiów, projektów czy szkoleń - wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

W ramach sieci ATHENA zrzeszonych jest siedem uniwersytetów: Politécnico do Porto, Portugalia (koordynator projektu), Hellenic Mediterranean University, Grecja, Universität Siegen, Niemcy, Univerza v Mariboru, Słowenia, Universita Degli Studi Niccolo Cusano Telematica Roma, Włochy, Université d’Orleans, Francja, Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas, Litwa W maju do sieci dołączył także UMCS oraz hiszpański Uniwersytet w Vigo. Rozmowy w sprawie dołączenia lubelskiej uczelni do konsorcjum były prowadzone od listopada 2021 r., a w lutym 2022 r. odbyło się spotkanie z rektorami uniwersytetów uczestniczących w sieci, po którym zdecydowano o dołączeniu lubelskiego ośrodka do sieci ATHENA.

Działania w ramach konsorcjum ATHENA mają na celu kształtowanie cyfrowej transformacji społeczeństw i wspieranie rozwoju zrównoważonej i bezpiecznej gospodarki cyfrowej. ATHENA to wysokiej jakości standardy międzynarodowej edukacji, dostosowane do potrzeb globalnego rynku, podejmowanie wyzwań społecznych i środowiskowych oraz kreowanie europejskich priorytetów badawczych.

- Dzięki tym aktywnościom konsorcjum zapewnia najwyższe standardy zatrudnienia, wpływające na efektywne zmiany w karierze zawodowej studentów. Koncentracja na umiejętnościach i badaniach naukowych, które są motorem transformacji cyfrowej w Europie, innowacyjnym podejściu pedagogicznym, badawczym i rozwojowym, włączeniu społecznego wymiaru współpracy z lokalnymi społecznościami oraz dążenie do doskonałości poprzez intensywną międzynarodową współpracę otwiera drogę dla ATHENY do budowania wysokiej jakości standardów w Europejskim Obszarze Edukacyjnym - dodaje Adamska.

Wśród polskich uczelni, UMCS jest jedenastą jednostką zrzeszoną w tego typu konsorcjum. W gronie uczelni polskich już realizujących projekty w ramach innych konsorcjów Uniwersytetów Europejskich  znajdują się także: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: UNIVERSEH, Politechnika Poznańska: EUNICE- European University for Customized Education, Politechnika Śląska: EURECA-PRO The European University Alliance on Responsible Consumption and Production, Politechnika Warszawska: ENHANCE- European University of Technology Alliance, Uniwersytet Śląski: Transform4Europe- T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs, Uniwersytet Gdański: SEA-EU European University of the Seas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: EPICUR The European Partnership for Innovate Campus Unifying Regions, Uniwersytet Jagielloński: Una Europa, Uniwersytet Opolski: FORTHEM Fostering Outreach within European Regions, Transnational Higher Education and Mobility, Uniwersytet Warszawski: 4EU+ European University Alliance.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: UMCS i lotnisko będą współpracować. Czym się zajmą?

- Możliwość uczestnictwa w tego typu inicjatywie to dla UMCS ogromna szansa na rozwijanie umiędzynarodowienia kształcenia (poprzez uatrakcyjnienie programów studiów), jak również badań i transferu wiedzy oraz technologii, ukierunkowanych na potrzeby społeczne i uwarunkowania regionu. Współpraca z ośmioma uniwersytetami z całej Europy to szereg możliwości dla studentów, takich jak odbywanie studiów, staży na zagranicznych uczelniach, zdobywanie wspólnych dyplomów czy uzyskiwanie poświadczeń różnych kwalifikacji cząstkowych (tzw. ‘microcredentials’) - podkreśla rzeczniczka UMCS.

Z kolei dla nauczycieli akademickich jest to możliwość zbierania dobrych praktyk od partnerów zagranicznych, odbywania staży naukowych czy wizyt studyjnych. Inicjatywa obejmie swoim zasięgiem całą uczelnię, a z aktywności realizowanych w konsorcjum skorzystać będą mogli wszyscy pracownicy UMCS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy