Reklama

Reklama

Lublin: Uczcili 42. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980 r. [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie uczczono rocznicę strajków pracowniczych z lat 80. Dotyczyły głównie podwyżek wynagrodzenia i zasiłków rodzinnych oraz wolnych sobót.

Reklama

Wybuch pierwszych strajków w lipcu 1980 r. był spontaniczny. Przyczyną strajków była podwyżka cen niektórych artykułów mięsnych  wprowadzana od 1 lipca 1980 r. w stołówkach i bufetach w zakładach pracy. Na Lubelszczyźnie 8 lipca 1980 r.  jako pierwsza strajkowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL – Świdnik. Potem strajki objęły m.in. Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Na Lubelszczyźnie strajki były w ponad 150 zakładach pracy, a w samym Lublinie w 90. Dotyczyły głównie podwyżek wynagrodzenia i zasiłków rodzinnych oraz wolnych sobót.

W ostatnim czasie odbyły się tegoroczne obchody rocznicy strajków. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, następnie została odprawiona msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, po czym odbyło się spotkanie okolicznościowe w auli Caritas Lublin.
 
W trakcie spotkania, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wicewojewodowie  Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik uhonorowali osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. Wyróżnieni dostali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczczono nowe święto państwowe [GALERIA]
 
- Z tej okazji, w imieniu wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Miasta Lublin, starosty lubelskiego, składam Państwu serdeczne podziękowanie za to, że byliście, trwaliście i wytrwaliście, za wieloletni hart ducha, bo tak naprawdę działo się to tak niedawno. Ta historia ciężko przebijała się do podręczników, do szerszego kręgu społeczeństwa. Pozostańmy miłośnikami wolności, godności i wspaniałej tradycji, z której dzięki Państwu również wyrastamy - mówił wicewojewoda Robert Gmitruczuk podczas przemówienia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy