Reklama

Reklama

Lublin: Uczczono nowe święto państwowe [GALERIA]

Opublikowano: wt, 28 gru 2021 12:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczczono uczestników Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. W hołdzie bohaterom walczącym, na Placu Litewskim w Lublinie złożono wieńce pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Reklama

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zgodnie z ustawą z 1 października 2021 r., będzie obchodzony corocznie 27 grudnia. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego - największego na terenie zaborów zrywu niepodległościowego. Apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania świętem państwowym został zainicjowany m.in. przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Występując z tym apelem nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami wielkopolskiego marszu ku niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo! Temu celowi ma służyć też tworzone w Poznaniu nowoczesne Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wierzymy, że docenione po latach zapomnienia Powstanie w dniu 27 grudnia może stać się świętem wszystkich Polaków dumnych ze zwycięstwa - podkreślali inicjatorzy apelu.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Jego celem był powrót ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski, która w tym czasie odzyskiwała niepodległość. Walki zaczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, wracającego do Polski z emigracji. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. Dzięki niemu do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy