Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zgodnie z ustawą z 1 października 2021 r., będzie obchodzony corocznie 27 grudnia. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego - największego na terenie zaborów zrywu niepodległościowego. Apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania świętem państwowym został zainicjowany m.in. przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
- Występując z tym apelem nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami wielkopolskiego marszu ku niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo! Temu celowi ma służyć też tworzone w Poznaniu nowoczesne Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wierzymy, że docenione po latach zapomnienia Powstanie w dniu 27 grudnia może stać się świętem wszystkich Polaków dumnych ze zwycięstwa - podkreślali inicjatorzy apelu.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Jego celem był powrót ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski, która w tym czasie odzyskiwała niepodległość. Walki zaczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, wracającego do Polski z emigracji. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. Dzięki niemu do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.