W tym roku obchodzona jest 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Lubelskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się uroczystą sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, a potem zostałaodprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Poloneza czas zacząć...czyli Święto Konstytucji 3 maja na Placu Litewskim [GALERIA ZDJĘĆ]
Później uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na plac Litewski, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym: złożenie meldunku dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych oraz odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt.
- Po wystąpieniu Wojewody Lubelskiego odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i szkolnictwa złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Lubelski Garnizon Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki. W uroczystościach uczestniczył również Komendant Miejski Policji w Lublinie podinspektor Tomasz Gil - informuje kom. Anna Kamila z KWP w Lublinie. - Dzisiejsze uroczystości na Placu Litewskim uświetniła defilada pododdziałów, koncert pieśni patriotycznych oraz polskich tańców narodowych i regionalnych, wystawa sprzętu historycznego i współczesnego Wojska Polskiego i służb mundurowych. Swoje stoisko wystawiła również Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.
Konstytucja 3 maja to drugi taki akt prawny na świecie i pierwszy w Europie. Dokument znosił m.in. liberum veto i wolną elekcję, zmniejszał bariery stanowe dla mieszczan, brał chłopów pod ochronę państwa i zakładał zwiększenie liczebności polskiej armii. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto 5 maja 1791 roku. Po odzyskaniu niepodległości, rocznica Konstytucji 3 maja była uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.