reklama
reklama

Lublin: Terytorialsi szukają nowych dawców szpiku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Terytorialsi szukają nowych dawców szpiku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaŻołnierze 2 LBOT angażują się w honorowe krwiodawstwo i dawstwo szpiku. W październiku zorganizują akcje, w ramach których będą poszukiwani nowi dawcy.
reklama

W 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej gotowość oddania szpiku, zadeklarowało ponad 200 żołnierzy. W październiku, który jest miesiącem świadomości idei dawstwa szpiku, we wszystkich pięciu batalionach 2 LBOT zostaną zorganizowane tzw. „Dni Dawcy Szpiku”. Celem akcji będzie np. pozyskanie kolejnych żołnierzy - dawców.

Jednym z dawców szpiku w 2 LBOT jest szer. Rafał Piwoński, żołnierz 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina.

- Zgłosiłem się z czystej chęci niesienia pomocy innym. Pomyślałem, że skoro to nic mnie nie kosztuje, a może komuś uratować życie, to nie ma lepszej nagrody. Gdy po kilku latach otrzymałem telefon z zapytaniem czy nadal podtrzymuje chęć oddania szpiku, nie wahałem się ani chwili. Ruszyła cała procedura i przygotowania do pobrania szpiku, co wymagało odrobinę zaangażowania, jednak samo oddanie szpiku było całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Prawdziwe emocje pojawiły się dopiero dwa lata później, gdy miałem okazje spotkać się z biorcą. Okazało się, że to młoda dziewczyna z Wielkopolski, chora na białaczkę, która w chwili przeszczepu miała 16 lat. Mieliśmy to szczęście, że przeszczep udał się i było nam dane poznać się. Już sama myśl, że mogłem dać komuś szansę na normalne życie jest bezcenna. Polecam to każdemu - mówi szer. Piwoński.

reklama

13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku.

- Niemal co godzinę, ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Nadal zbyt wielu zakwalifikowanych do przeszczepu nie znajduje dawcy – swojego „bliźniaka genetycznego”, dlatego nowi dawcy cały czas są bardzo potrzebni i poszukiwani - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Osoby, które chcą pomóc mogą udać się np. do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Procedura rejestracji potencjalnego dawcy szpiku polega, m.in. na wypełnieniu formularzy, w tym ankiety zdrowotnej oraz pobraniu materiału biologicznego. Dawcą szpiku może zostać każda pełnoletnia i zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. 

Poza tym, obecnie w 2 LBOT służy blisko 700 Honorowych Dawców Krwi i ponad 200 zarejestrowanych dawców szpiku, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama