reklama
reklama

Lublin: Terytorialsi szkolili się pod okiem PCK

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2LBOT

Lublin: Terytorialsi szkolili się pod okiem PCK - Zdjęcie główne

Lublin: Terytorialsi szkolili się pod okiem PCK | foto 2LBOT

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPersonel medyczny, starsi ratownicy i ratownicy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy psychologicznej. Warsztaty praktyczne przeprowadzone zostały przez instruktorów z Grupy Pomocy Humanitarnej lubelskiego PCK.
reklama

- Pierwsza pomoc psychologiczna to ważny aspekt służby żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy psychologicznej jest niezwykle ważna, gdyż udzielona bezpośrednio po psychicznie obciążającym zdarzeniu, może uratować życie. Natychmiastowa pomoc osobie doznającej kryzysu emocjonalnego ma na celu przywrócenie jej sprawczości i możliwości działania, co jest konieczne, nie tylko w działaniach bojowych, ale również podczas sytuacji kryzysowych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Takie umiejętności udzielania pierwszej pomocy psychologicznej okazały się przydatne w trakcie pandemii koronawirusa, wspierania ludności dotkniętej nawałnicami czy podtopieniami oraz podczas przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy.  

- To były bardzo ciekawe warsztaty, które pozwoliły mi utrwalić wiedzę. Ćwiczyliśmy w grupach symulacje potencjalnych zdarzeń, uczyliśmy się czym jest wsparcie psychologiczne i jak go prawidłowo udzielać. Bardzo ciekawym aspektem szkolenia była nauka rozpoznawania symptomów u osób, które na pierwszy rzut oka nie są poszkodowane - ranne, ale wymagają pomocy psychologicznej. To bardzo ważne, aby takim osobom szybko udzielić skutecznego wsparcia psychologicznego. Jako ratownik medyczny już wielokrotnie brałam udział w różnych akcjach kryzysowych i miałam styczność z osobami, które wymagały pierwszej pomocy psychologicznej – pracowałam, m.in. w punkach recepcyjnych na granicy podczas operacji przyjęcia uchodźców z Ukrainy - mówi uczestniczka szkolenia, ratownik medyczny z Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 2 LBOT.  

reklama

Ratownicy z 2 LBOT systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkoleniach specjalistycznych, takich jak pierwsza pomoc psychologiczna.    

Warsztaty zostały zorganizowane przez Zespół Zabezpieczenia Medycznego 2 LBOT i odbyły się w ramach współpracy z lubelskim PCK. W przyszłości planowane są kolejne edycje takich szkoleń.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama