Reklama

Reklama

Lublin: Szpitalny ośrodek toksykologiczny przejdzie modernizację. To jedyny taki w regionie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMWL

Lublin: Szpitalny ośrodek toksykologiczny przejdzie modernizację. To jedyny taki w regionie - Zdjęcie główne

Podpisanie umowy na realizację projektu dot. modernizacji Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie | foto UMWL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Oddział Toksykologiczno--Kardiologiczny w szpitalu przy al. Kraśnickiej przejdzie modernizację. Zostanie też kupiony dodatkowy sprzęt.

Reklama

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczął realizację unijnego projektu związanego z modernizacją Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego oraz z zakupem nowoczesnego sprzętu medycznego. Inwestycja opiewa na kwotę 18,6 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym stanowiącym na ponad 18,3 mln zł.

Dyrektor szpitala Piotr Matej podpisał umowę z Grzegorzem Pawłowskim, prezesem firmy Max-Bud, na realizację inwestycji. Obecny był marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Znajdujący się w strukturach szpitala Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny to jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia. Hospitalizowane są m.in. osoby pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, jak również dzieci poniżej 18. roku życia z objawami zatrucia.

- Jestem przekonany, że po tej stronie Wisły nie będzie tak nowoczesnego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć. Trzeba pamiętać, że Lubelszczyzna jest regionem rolniczym i będą tu leczeni również pacjenci po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi - powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt polega na modernizacji budynku dla potrzeb Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego oraz zakupie sprzętu medycznego. Czterokondygnacyjny budynek G dotychczas zajmowany był przez Oddział Pediatrii i Podstawową Opiekę Zdrowotną. Natomiast KOT-K znajdował się w Bloku C, gdzie na jednym piętrze sąsiadował m.in. z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc. Teraz kardiologia zajmie 2250 m2, a toksykologia 950 m2.

- Na Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny trafiają pacjenci w wyniku zatruć pokarmowych, zatruć środkami ochrony roślin, a także zatruć lekowych czy dopalaczy. Przy tego rodzaju schorzeniach często dochodzi do innych towarzyszących chorób, szczególnie kardiologicznych. Po okresie pandemii rozwój chorób jest niejednoznaczny, dlatego dziś powracamy do całościowego spojrzenia na jednostki chorobowe pacjenta - zapewniał dyrektor szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Piotr Matej.

Inwestycja obejmuje m.in.: utworzenie oddzielnej, monitorowanej Izby Przyjęć dedykowanej wyłącznie pacjentom Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego; utworzenie Izolatki w Izbie Przyjęć umożliwiającej obserwację pacjenta; utworzenie 6-łóżkowej sali dla pacjentów toksykologicznych leczonych w Izbie Przyjęć (sala ma być wyposażona w przewody tlenowe); utworzenie Pracowni Hiperbarii Tlenowej; monitoring sal intensywnych z centralą monitorującą na każdym piętrze; utworzenie stanowiska dializacyjnego; utworzenie drugiej Pracowni Echokardiograficznej (w tym przezprzełykowej) z osobnymi salami do dezynfekcji sond przezprzełykowych; utworzenie Pracowni prób wysiłkowych i Pracowni do badań holterem; utworzenie gabinetu USG; utworzenie gabinetu psychologa/psychiatry;  utworzenie 2 gabinetów znajdujących się w tym samym budynku, przeznaczonych na poradnię; utworzenie sali pobytu dziennego; utworzenie pomieszczenia z przeznaczeniem na ośrodek informacji toksykologicznej; utworzenie łazienek dla osób z niepełnosprawnością na każdym piętrze.

Dodatkowo kupiony zostanie sprzęt medyczny: Kardiomonitor z centralą, Defibrylatory, Platforma hemodynamiczna, Pompy strzykawkowe, Echokardiograf (USG 4 D), Komora hiperbaryczna 2-osobowa, Analizator parametrów krytycznych, Aparat EKG 12-kanałowy, Respirator, Aparat do masażu serca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy