Reklama

Reklama

Lublin: Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów - Zdjęcie główne

Kompleks sportowy przy I LO | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina O blisko 2 tys. zwiększy się liczba uczniów w miejskich placówkach oświatowych w zbliżającym się roku szkolnym. Poza tym, zrealizowano remonty i inwestycje w niektórych placówkach.

Reklama

Od 1 września w 150 szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Lublin naukę rozpocznie ponad 56 tys. uczniów i słuchaczy.

- Lubelskie szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny i przyjęcie uczniów, także z Ukrainy, którzy w naszych szkołach kontynuują naukę lub podejmą ją po raz pierwszy. Przed nami kolejny wymagający rok w lubelskiej oświacie. Realizację zadań utrudni niekorzystna sytuacja budżetowa, za którą odpowiadają zmiany w podatku PIT, wzrost cen energii i kosztów zatrudnienia oraz, jak co, niedoszacowanie subwencji oświatowej. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie placówek w 2021 roku, ze środków własnych Miasto przeznaczyło aż 215 mln zł, a w pierwszym półroczu 2022 roku na pokrycie wydatków, które powinny być finansowane z subwencji, już ponad  125,8 mln zł - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.

W ramach przygotowań do nowego roku szkolnego, funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin przeprowadzili kontrolę w 44 szkołach podstawowych pod kątem bezpieczeństwa, porządku i czystości zarówno na terenie szkół, jak i terenach przyległych. Od września w wybranych 11 szkołach podstawowych służbę pełnić będą strażnicy miejscy w celu w zachowania bezpieczeństwa i porządku. 

W szkołach prowadzonych przez Miasto zatrudnionych jest 6 793 nauczycieli, a  liczba ta wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 47 osób. W związku ze zmianami w przepisach konieczne jest zatrudnienie nauczycieli – specjalistów w wymiarze ok. 125 etatów. Chodzi o pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

Poza tym, lubelskie szkoły ponadpodstawowe dysponują jeszcze 437 wolnymi miejscami, w tym: 142 w liceach ogólnokształcących, 115 w technikach i 180 w szkołach branżowych I stopnia. Na chwilę obecną do jednostek prowadzonych przez Miasto Lublin w nowym roku szkolnym zapisano 2031 dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Wśród nich jest 347 przedszkolaków i 1684 uczniów, a większość podejmie naukę wspólnie z uczniami polskimi. Tak jak w zeszłym roku szkolnym organizowane są także oddziały przygotowawcze w dwóch szkołach podstawowych oraz w dwóch liceach.

Na edukację uczniów z Ukrainy Miasto Lublin otrzymuje środki z Funduszu Pomocy.

- Są one naliczane miesięcznie, po zakończeniu danego miesiąca. Do chwili obecnej Miasto otrzymało ok. 9,6 mln zł za okres od 24 lutego do 31 lipca. Wsparciu działań związanych z kryzysem ukraińskim w obszarze edukacji służą środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF. Ponad 8,3 mln zł przeznaczono m.in. na doposażenie szkół i przedszkoli, działania integracyjne czy kursy języka polskiego i ukraińskiego, które będą realizowane w roku szkolnym 2022/2023. W ramach tych środków UNICEF przekaże również sprzęt komputerowy dla 22 szkół o wartości 1,6 mln zł, sprzęt komputerowy na potrzeby gabinetów pielęgniarskich o wartości blisko 290 tys. zł oraz dwa busy do przewozu osób z niepełnosprawnościami, dwa schodołazy i dwa wózki inwalidzkie o wartości 455 tys. zł na potrzeby dowozu dzieci - wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Oprócz tego, kontynuowana będzie współpraca z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jej efektem jest zatrudnienie 74 nauczycieli z Ukrainy w ramach programu „Cash for Work”. Dwie osoby w roli koordynatorów pracują w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Z funduszy PCPM sfinansowany został również remont 4 klas oraz wyposażenie w dodatkowy sprzęt multimedialny w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie. Dodatkowo Towarzystwo Szkół Polonijnych przekazało środki na wyprawki dla dzieci z Ukrainy w kwocie 19 tys. zł.

Co więcej, w miejskich obiektach szkolnych zrealizowano inwestycje i stałe remonty bieżące. W 2022 roku na remonty i inwestycje w oświacie Miasto przeznacza ponad 70 mln zł. Od 1 września uczniowie I LO skorzystają z nowo wybudowanej sali gimnastycznej i boisk. Natomiast w listopadzie zakończy się rozbudowa kuchni i stołówki oraz segmentu dydaktycznego w Szkole Podstawowej nr 52. Kończą się również prace związane z dobudową segmentu przedszkola w Zespole Szkół nr 12. Zaś we wrześniu zakończy się przebudowa  parteru  budynku VII  Liceum Ogólnokształcącego. Trwa też remont zespołu kuchennego w Szkole Podstawowej Nr 7.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy