Reklama

Reklama

Lublin świętuje otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin świętuje otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin świętuje Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży. Uroczystej Ceremonii towarzyszy kilkudniowy festiwal wydarzeń, w tym prezentacje twórczości młodych, spektakle, koncerty i warsztaty. 

Reklama

- Jako Europejska Stolicy Młodzieży Lublin 2023, w tym roku podkreślamy szczególną rolę młodzieży w obecnym i przyszłym życiu Lublina. Jej energia i zapał są warunkiem koniecznym harmonijnego rozwoju miasta, uwzględniającego dobro wielu różnych grup społecznych. To młodzi mieszkańcy i mieszkanki wskazują na zmiany zachodzące we współczesnym świecie oraz kierunki, w jakich będzie podążał. Dziękując za Waszą obecność wierzę, że tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Ceremonia Otwarcia to wstęp do nadchodzących wydarzeń i podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz młodych w mieście. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, a osoby w wieku do 30. roku życia stanowią 35% jego społeczności. Potencjał akademicki Lublina przyciąga studentów z Polski oraz z zagranicy. Miasto jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem poziomu umiędzynarodowienia szkół wyższych – 8,5 tys. studentów, czyli blisko 14 proc., pochodzi ze 110 krajów świata.

Efekty dotychczasowych działań w ramach ESM w obszarze kultury to m.in. stypendia młodzieżowe przyznane w 2022 r. i aktualnie trwający nabór wniosków. Program Dzielnice Kultury zmodyfikowano tak, że cały jego budżet przeznaczony jest na działania młodzieżowe w nowej formule Młodzież Inspiruje Dzielnice. Z kolei współpraca z organizacjami pozarządowymi to kilkadziesiąt projektów na kwotę ponad 1 mln zł. Działania na rzecz dzieci i młodzieży to także dofinansowania dla klubów i sekcji sportowych. Miasto wspiera rocznie kilkadziesiąt takich podmiotów, dzięki czemu szkoleniem objętych jest ponad 5 tys. regularnie trenujących młodych sportowców. Dodatkowo, uczniowie i uczennice uczą się współpracy i demokracji w praktyce realizując Szkolne Budżety Obywatelskie.

Z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży zwiększy się liczba otwartych i bezpiecznych przestrzeni młodzieżowych. Pierwszą z nich jest funkcjonujące od października 2022 r. Hej! przy ul. Peowiaków 11. To miejsce zaprojektowane i urządzone przez IKEA Lublin odwiedziło do tej pory 4 tys. osób. Na stworzenie i prowadzenie kolejnych takich przestrzeni w latach 2023-2025 Miasto przekaże 1,35 mln zł. Jesienią 2023 roku, wyremontowane Piwnice Centrum Kultury, oddane zostaną do zagospodarowania młodym. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 mkw w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.

- W tym roku Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje.To wspaniałe doświadczenie wspólnoty i dążenia do jednego celu. Wierzę, że wypracowywane rozwiązania, projekty, zasady zmienią Lublin na stałe i dadzą młodym satysfakcję oraz radość z bycia mieszkankami i mieszkańcami Lublina - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W kolejnych miesiącach młodzież realizować będzie w Lublinie swoje projekty. Będą to: Majowa PozytywkaMaraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&chargeMłodzieżowe Urodziny MiastaMistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23, ale także działania wzmacniające kompetencje młodych i dające sprawczość ich pomysłom – tworzenie nowych przestrzeni młodzieżowychgrantystypendia, spotkania międzynarodowe i projekty edukacyjne. Młodzi otrzymają szansę rozwoju u boku specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu program Direction Earth/Space. 

Transmisja online z Ceremonii Otwarcia tłumaczona zarówno na język angielski, jak i na Polski Język Migowy (PJM), dostępna będzie na stronie youth.lublin.eu oraz w mediach społecznościowych: FB LublinIsYouth; IG lublin_is_youth, od godz. 18.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy