Reklama

Reklama

"Lublin Strefą Wolną Od Faszyzmu". Zaczęła się akcja plakatowania

Opublikowano: 8 stycznia 2021 16:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Na terenie Lublina pojawiło się ok. 100 plakatów, w tym kilkadziesiąt z napisem "Strefa Wolna Od Faszyzmu". To akcja Lubelskiego Kolektywu ANKA, który w ten sposób chce podkreślić, że w Lublinie nie ma przyzwolenia na faszyzm, rasizm, seksizm, homofobię i transfobię.

Reklama

Lubelski Kolektyw ANKA, który angażuje się np. w akcje związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, w piątek (8 stycznia) ogłosił rozpoczęcie inicjatywy "Lublin Strefą Wolną Od Faszyzmu". Polega ona na rozwieszenia plakatów informujących o tym, że w Lublinie nie ma przyzwolenia na faszyzm, rasizm, seksizm, homofobię, ani transfobię. Jak poinformował Kolektyw - przyzwalając na nietolerancję pozwala się również na przemoc i wykluczenie, które skutkują cierpieniem wielu ludzi.

- Faszyzm będzie zwalczany na każdej możliwej płaszczyźnie bo tylko tak jesteśmy w stanie bronić się przed jego skutkami. Konieczna jest już nie tylko fizyczna konfrontacja z nacjonalistycznymi działaniami, które od wielu lat stwarzają zagrożenie na naszych ulicach i zalewają przestrzeń szerzącymi nienawiść treściami, ale i walka ideologiczna. Edukacja społeczeństwa i stawianie zdrowych alternatyw dla faszystowskiej propagandy są kluczowe jeśli chcemy ich powstrzymać - czytamy na profilu Facebook Lubelskiego Kolektywu ANKA.

Zdaniem organizatorów akcji, żadna działalność faszystów nie może pozostać bez reakcji, a odpuszczanie im na obojętnie jakim froncie, zbliża się do tragedii.

- Lublin jak pokazują ostatnie lata zmaga się z wielkim problemem jakim jest prawicowy ekstremizm i wszelkie działania mające na celu go zatrzymać są konieczne. Dalszy rozwój faszyzmu doprowadzić może do jeszcze większych tragedii, a na to nie możemy pozwolić - powiedział nam anonimowy aktywista Kolektywu, który jako przykłady prawicowego ekstremizmu podał ataki nacjonalistów na lubelskie Marsze Równości, działalność ruchu Obóz Narodowo-Radykalny oraz pojawianie się faszystowskich symboli na ulicach np. krzyży celtyckich. 
 
Sam termin tej akcji nie miał wielkiego znaczenia. Będzie ona kontynuowana i na mieście pojawi się jeszcze sporo plakatów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Dewajtis

  Ci, którzy wymyślają takie strefy, niech najpierw zapoznają się z definicją faszyzmu.

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Normals

  Dobra robota, popieram. A wszystkich krytyków antyfaszystowskiej postawy zachęcam do zastanowienia się nad własnym poglądem w tym zakresie.

 • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  Dewajtis

  Lublin jest strefą wolną od faszyzmu od lipca 1944, więc o co chodzi?

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  Eva

  Wielkie brawa!