- Ograniczenie potrzeby korzystania z całodobowej pomocy instytucjonalnej to jeden z celów prowadzonej przez Miasto polityki społecznej. Środowiskowe Centrum Seniorów na Czechowie to miejsce, które bez wątpienia zapewni wielu osobom właściwą i profesjonalną pomoc świadczoną w przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze. Głównym założeniem utworzenia nowej placówki jest wspieranie seniorów w tym, aby jak najdłużej pozostawali samodzielni i aktywni w swoim środowisku zamieszkania - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Środowiskowe Centrum Seniorów w dzielnicy Czechów jest dla osób w wieku 60+, które są nieaktywne zawodowo. Placówka powstała w budynku Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Śliwińskiego 5. Do dyspozycji seniorów są dwie sale, kuchnia oraz toalety. Przewidziano Punkt Dziennego Pobytu, Punkt Domowej Opieki i Środowiskowy Klub Seniora.
Utworzenie Środowiskowego Centrum Seniorów to działanie dofinansowane ze środków z grantu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wartość grantu wynosi ponad 2 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł pochodzi ze środków europejskich, co stanowi około 84% wartości projektu, a reszta z budżetu państwa.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin doceniony za działania dla seniorów. Dostał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie
Pieniądze z grantu pozwolą też na kontynuowanie usługi teleopieki, czyli systemu wsparcia, zapewniającego bezpieczeństwo seniorów i zwiększającego ich samodzielność. Osoby w ramach programu dostają tzw. opaski życia służące do wzywania natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
- Każda opaska posiada przycisk SOS do bezpośredniego połączenia z Centrum Teleopieki funkcjonującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pierwsze opaski życia trafiły do mieszkańców Lublina już w 2019 roku. Do października 2022 r. z usługi skorzystało łącznie 1679 osób. Obecnie opaski są używane przez 836 osób - informuje lubelski Ratusz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.