reklama
reklama

Lublin: seniorzy coraz bardziej "cyfrowi". Około 70 procent korzysta z kont bankowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: seniorzy coraz bardziej "cyfrowi". Około 70 procent korzysta z kont bankowych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZ danych ZUS wynika, że obecnie 3/4 osób otrzymuje emerytury i renty bezpośrednio na rachunek bankowy. W Lublinie świadczenia te na konto, dostaje niecałe 72% emerytów i rencistów.
reklama

- Coraz więcej osób - zarówno młodych jak również tych starszych - ma konto w banku, korzysta z kart płatniczych oraz specjalnych aplikacji na telefony komórkowe. Obecnie około 75% klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS informuje, że finanse Polaków stają się bardziej cyfrowe, czyli coraz częściej robione są przelewy przez Internet, a za zakupy płaci się kartą lub telefonem. Obrót bezgotówkowy jest bezpieczniejszy w kontekście zagrożeń biologicznych. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go z uwagi na mniejsze ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40%, a w 2008 roku – połowa.

reklama

Przelewy bankowe najczęściej wybierają mieszkańcy zachodniej Polski oraz większych miast. Średnia dla całego kraju to 74,2%. W województwie lubelskim wskaźnik jest niewiele niższy od średniej ogólnopolskiej. Na terenie działania lubelskiego oddziału ZUS niecałe 72% emerytów i rencistów otrzymuje swoje świadczenie na rachunek bankowy. Z kolei biłgorajski oddział przekazuje w ten sposób ponad 68% emerytur i rent.

reklama

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lay zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń - podkreśla Gertruda Uścińska.

- Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa przede wszystkim ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz - podkreśla Rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda "na wnuczka” czy "na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

reklama

- Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie - przestrzega Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

- Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia - podkreśla insp. Mariusz Ciarka.

reklama

ZUS wypłaca pieniądze na dwa sposoby. Może to być przelew na konto w banku lub wizyta listonosza, czyli gotówka do rąk własnych. Każdy klient ZUS samodzielnie wybiera formę comiesięcznego odbioru pieniędzy na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. W trakcie pobierania emerytury lub renty można zmienić zdanie i wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego. Wystarczy wypełnić "Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (formularz ZUS EZP)”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama