Reklama

Reklama

Lublin: Są założenia do miejskiego budżetu na przyszły rok. Będzie mniej pieniędzy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Są założenia do miejskiego budżetu na przyszły rok. Będzie mniej pieniędzy - Zdjęcie główne

Miasto Lublin | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Przedstawiono założenia do budżetu miejskiego na przyszły rok. Wynika z nich m.in., że do miejskiej kasy wpłynie mniej pieniędzy.

Reklama

Władze miasta przedstawiły założenia dla projektu budżetu miejskiego na 2023 rok. Przez zmiany w systemie podatkowym do miejskiej kasy wpłynie o blisko 300 mln zł mniej. Ubytek z roku na rok pogłębia się. W tym roku przekroczył 200 mln zł, a w roku 2021 - 55 mln zł. W związku z tym Miasto szuka oszczędności.

- Rząd PiS bardzo głęboko sięga do kieszeni mieszkańców Lublina, zabierając lubelskim podatnikom aż 230 mln zł z budżetu na 2023 r. Te pieniądze powinny trafić na lubelskie szkoły i przedszkola, oświetlenie dróg i chodników, komunikację miejską, sprzątanie ulic, czy wsparcie osób w potrzebie, tymczasem zasilają budżet centralny. Działamy tak, by mieszkańcy nie odczuwali negatywnych konsekwencji polityki rządowej, jednak jest to coraz trudniejsze - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Poziom wydatków na oświatę i pomoc społeczną w 2023 r. zostanie utrzymany. Miasto będzie też kończyć budowę Dworca Metropolitalnego i prowadzić inwestycje w dzielnicach. Utrzymane będą projekty realizowane w ramach narzędzi partycypacyjnych: Budżet Obywatelski w puli 14 mln zł, Zielony Budżet, Inicjatywa lokalna i Program wsparcia ogrodów działkowych. Kontynuowane będą działania zgłaszane w ramach realizacji Projektu „Plan dla Dzielnic” oraz wskazane przez Rady Dzielnic projekty finansowane z rezerwy celowej.

- W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej kraju, wysokiej inflacji, skutków Polskiego Ładu i dynamicznie zmieniających się stóp procentowych, a co za tym idzie znacznym spadkiem dochodów miasta o niemal 230 mln zł, naszym priorytetem będzie utrzymanie stabilności miejskich finansów, zapewnienie płynnego, bieżącego funkcjonowania Lublina oraz realizacja inwestycji służących mieszkańcom i sprzyjających rozwojowi miasta. Żeby nie doszło do drastycznych cięć wydatków na usługi i inwestycje potrzebujemy co najmniej kilkudziesięciu dodatkowych milionów złotych. Niestety, rekompensata dla samorządów przewidziana w Polskim Ładzie przewiduje pokrycie jedynie niewielkiej części utraconych przez miasto dochodów – 73 z 300 mln zł. Co więcej, 15% kwoty rekompensaty jest z góry przypisane na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, miasto nie może tą kwotą swobodnie dysponować na stale rosnące wydatki bieżące związane z usługami dla mieszkańców - mówi Lucyna Sternik, skarbnik Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy