reklama
reklama

Lublin: Ruszyło porządkowanie zieleni w mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Ruszyło porządkowanie zieleni w mieście - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaRuszyły prace związane z pielęgnacją zieleni. Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej utrzymuje blisko 800 ha terenów zieleni, obejmujących pasy drogowe, parki, skwery oraz zieleńce. Wszystkie prace realizowane są w ramach bieżących umów.
reklama

- Porządkowanie trawników po zimie, przycinanie krzewów i drzew, pielęgnacja rabat to standardowe wiosenne prace w każdym ogrodzie. Można powiedzieć, że miasto to jeden wielki, zróżnicowany ogród, o który dbamy kompleksowo. Naszym priorytetem jest utrzymanie go w jak najlepszej kondycji, dlatego wiosenne porządki i zabiegi pielęgnacyjne prowadzone są na szeroką skalę. To również najbardziej intensywny okres pracy dla firm zajmujących się zielenią. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy będą mogli cieszyć się estetycznym i zadbanym otoczeniem przez cały sezon - mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Obecnie trwa przegląd zieleni pod kątem utrzymania czystości. Tereny są kontrolowane i sprzątane przez pracowników. Trwa grabienie liści na wyznaczonych obszarach, głównie w pasach drogowych oraz parkach i skwerach, które będzie kontynuowane jeszcze w kwietniu. Do tej pory zlecono wygrabienie ponad 200 tys. m2 terenu. Równolegle trwają prace związane z pielęgnacją nasadzeń, przede wszystkim jest to przycinanie krzewów. W marcu takie prace obejmą ponad 40 tys. m2 skupisk krzewów w pasach drogowych i na terenach zieleni miejskiej. Działania te obejmują także przycinanie traw, obcinanie przekwitłych kwiatostanów, formowanie rabat oraz uzupełnianie kory i brakujących roślin. Na terenach zieleni usuwane będą zbędne paliki przy drzewach, przekopywane i pielone misy wokół drzew oraz prowadzone cięcia techniczne.
 
Wiosną zaplanowano także pielęgnację niemal 3 tys. drzew rosnących przulicach: Izerskiej, Koryznowej, Andersa, Spółdzielczości Pracy, Krzemienieckiej, Lwowskiej, Kuronia, Droga Męczenników Majdanka, Orzechowskiego, Kraszewskiego, Wspólnej, Kochanowskiego, Budowlanej, Inżynierskiej, Zemborzyckiej, Krężnickiej, Prawiednickiej, Osmolickiej, Słowackiego, Warszawskiej, Judyma, Romanowskiego, Zana, Głębokieja także na terenie Parku Czechów, Wąwozu Czechów, Parku Zawilcowa, Wąwozu Kalina, w Parku Ludowym oraz w Ogrodzie Saskim. Prace obejmują formowanie koron, usuwanie suchych konarów oraz cięcia sanitarne. Dodatkowo przewidziano usunięcie odrostów przy 468 drzewach w różnych lokalizacjach, w tym przy przy ulicach: Zbożowej, Kaskadowej, Willowej, Tarasowej, Sławinkowskiej, Świerkowej, Smorawińskiego, na terenie przy ul. Lwowskiej, Spółdzielczości Pracy, Dożynkowej, Kraśnickiej, Wojciechowskiej, Warszawskiej, Parysa, Romanowskiego, Heloizy, Głębokiej, Filaretów, Nadbystrzyckiej, Zana, Radości, Balladyny oraz na terenie Lasku na Sławinie. W drugiej połowie marca rozpoczną się prace przy ukwiecaniu miasta. Zaplanowano bratki na Placu Litewskim, Placu Krąpca oraz w Ogrodzie Saskim. Kwiatowe kompozycje otrzymają także konstrukcje kwietnikowe na Placu Łokietka, a rabaty przy al. Solidarności, na odcinku od ul. Wodopojnej do ul. Lubartowskiej, wzbogacą się o ponad 400 nowych róż.
 
Tereny nieobjęte stałym utrzymaniem sprawdzane są pod kątem nielegalnych wysypisk. Od początku roku usunięto 26 dzikich wysypisk zlokalizowanych poza pasami drogowymi, między innymi w pobliżu ulic: Romera, Nałęczowskiej, Różanej, Ogródkowej, Czechowskiej, Gospodarczej, Przeskok, Azaliowej, Dzierżawnej, Wspólnej, Nadrzecznej oraz Bronowickiej. Do końca marca planowana jest likwidacja kolejnych w rejonach m.in. ulic: Bohaterów Września, Nadbystrzyckiej, Filaretów i Monte Cassino. 
 
 
W sprzątanie miasta zaangażowani są też funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin, którzy prowadzą kontrole w terenie, aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej.
 
- W wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych Straży Miejskiej doprowadzono do uprzątnięcia 122 miejsc zaśmieconych oraz 24 działek prywatnych przez ich właścicieli. Wiele zaniedbań porządkowych uprzątnięto dzięki współpracy z Aresztem Śledczym – osadzeni pod kontrolą strażników posprzątali zaśmiecone miejsca na terenie dzielnic naszego miasta. Łącznie zebrali z terenów miejskich 356 worków odpadów - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Zgłoszenia od mieszkanek i mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uporządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@986.pl oraz pod numerem tel: 81 466 50 20. Ważne, by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo