Radny miejski Tomasz Gontarz (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona finansowania edukacji pracowników Urzędu Miasta Lublin, w tym zajęć MBA w Collegium Humanum w latach 2018-2025. Zajęcia Master of Business Administration, w skrócie MBA to studia podyplomowe z zarządzania. Natomiast samo Collegium Humanum to uczelnia niepubliczna.
- Collegium Humanum to prywatna uczelnia, która powstała w 2018 r. w Warszawie. Miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było uzyskać świadectwa ukończenia studiów podyplomowych MBA otwierających drogę do objęcia stanowisk w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa - pisała w kwietniu 2025 r. Wirtualna Polska. - Były rektor oraz inne osoby powiązane z uczelnią są podejrzani o prowadzenie "fabryki dyplomów" - sprzedawanie dokumentów za łapówki.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Minister nauki gościem na UMCS. W tle afera Collegium Humanum i problemy polskich uczelni
- Jako radny Miasta Lublin, reprezentujący interesy mieszkańców i działając w trosce o racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi oraz transparentność działań Urzędu Miasta Lublin, zwracam się z interpelacją dotyczącą finansowania edukacji pracowników Urzędu. Inwestowanie w rozwój kompetencji kadry jest istotnym elementem budowania efektywnej administracji, jednak równie ważne jest zapewnienie przejrzystości w wydatkowaniu środków na ten cel, szczególnie w kontekście programów edukacyjnych, takich jak studia MBA - napisał Tomasz Gontarz.
Zapytał też, czy Urząd Miasta Lublin finansował edukację swoich pracowników, w tym zajęcia MB w Collegium Humanum (obecnie: Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia"), w okresie od 2018 roku do dnia złożenia niniejszej interpelacji?
- Jeśli tak, proszę o podanie liczby pracowników, którzy skorzystali z takiego finansowania, rodzaju programów edukacyjnych (w tym MBA w Collegium Humanum) oraz łącznych kosztów poniesionych przez Urząd w każdym roku od 2018 do 2025 roku - czytamy w interpelacji. - Jakie kryteria stosowano przy wyborze pracowników do finansowania edukacji oraz instytucji edukacyjnych, takich jak Collegium Humanum?
Zdaniem Gontarza mieszkańcy mają prawo wiedzieć, w jaki sposób wydatkowane są publiczne środki na rozwój zawodowy pracowników Urzędu. Podkreśla również, że transparentność w tej kwestii jest kluczowa dla utrzymania zaufania do władz miasta.
Władze miasta mają 14 dni na odpowiedź. Data wpływu interpelacji to 25 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.