Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowal do władz miasta interpelację w sprawie organizacji ruchu na ulicy Lubartowskiej, Królewskiej i Wyszyńskiego a także przejścia dla pieszych przy Bramie Krakowskiej.
Niedawno w tym rejonie wprowadzono zmiany w organizacji ruchu drogowego.
- Z ul. Bajkowskiego kierowcy pojadą w lewo w ul. Lubartowską, a dojazd do posesji będzie odbywał się od ul. Wyszyńskiego. Zamkniętym odcinkiem ul. Królewskiej, tak jak do tej pory przejadą jedynie pojazdy komunikacji miejskiej oraz rowerzyści. Taksówki mają możliwy dojazd od ul. Wyszyńskiego oraz do dyspozycji dwa postoje na ul. Królewskiej oraz Bajkowskiego - informowała Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Wiceprzewodniczący poprosił o rozważenie możliwości powrotu do uprzedniej sytuacji.
- Moja uwaga związana jest z licznymi interwencjami osób zamieszkujących i funkcjonujących w obszarze objętym zmianami, które uskarżają się na utrudnienia i chaos komunikacyjny. Dodatkowo przedsiębiorcy (szczególnie prowadzący działalność na ulicy Wyszyńskiego) uważają, że radykalne zmniejszenie liczby klientów w soboty, związane jest właśnie z wprowadzonymi zmianami - napisał Marcin Nowak.
Jednocześnie poprosił o pochylenie się nad problemem przejścia dla pieszych przy Bramie Krakowskiej. Zaproponował zastanowienie się nad regulacją płynności ruchu poprzez sygnalizację świetlną lub osobę tzw. przeprowadzacza (być może dostosowanego historycznym strojem do staromiejskiego obszaru) dbającego o bezpieczeństwo pieszych i płynność ruchu pojazdów.
Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin odpowiedział, że wyłączenie z ruchu odcinka ul. Królewskiej na wysokości Bramy Krakowskiej zostało wprowadzone w wakacje na weekendy ze względu na duże natężenie ruchu pieszego na trasie „deptak” – Stare Miasto. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w mediach w maju, gdzie przedstawiono założenia czasowej zmiany organizacji ruchu.
Poza tym dodał, że wakacje to czas organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych gromadzących liczną widownię i turystów.
- Dzięki zmianie organizacji ruchu mają oni poczucie większego bezpieczeństwa i komfortu w trakcie uczestnictwa w powyższych wydarzeniach - podkreślił Andrzej Wojewódzki. - Rozwiązanie to poprawiło bezpieczeństwo poruszania się niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie Starego Miasta w Lublinie. Dodatkowo wyeliminowało niezgodne z przepisami przemieszczanie się na pl. Łokietka pojazdów TAXI stwarzających realne zagrożenie dla pieszych poruszających się na ul. Krakowskie Przedmieście (deptak). Ponadto celem poprawy bezpieczeństwa na deptaku wprowadzono stałą organizację ruchu regulującą zasady i godziny wjazdu pojazdów w ten obszar miasta oraz wyznaczenie dodatkowych stanowisk zastrzeżonych dla zaopatrzenia.
Dalej jak wyjaśnia sekretarz wprowadzona organizacja ruchu na ul. Królewskiej usprawniła przejazd komunikacji miejskiej i wyeliminowała tworzenie się zatorów komunikacyjnych w rejonie przejścia dla pieszych przy Bramie Krakowskiej.
- Doskonale także wpisuje się to w politykę Miasta, promującą zrównoważony transport. Dopuszczenie do poruszania się po tym odcinku jedynie pojazdów komunikacji miejskiej i rowerów wyraźnie wskazuje na kierunek w jakim podąża miasto w zakresie obsługi komunikacyjnej centralnej części miasta - wyjaśnia Wojewódzki.
Oprócz tego na czas wydarzeń takich jak: Carnavał Sztukmistrzów, czy Festiwal Re:tradycja Jarmark Jagielloński, ul. Królewska zostaje całkowicie zamknięta - wyłączona z ruchu, a komunikacja miejska skierowana jest na objazdy. Od strony ul. Wodopojnej przejazd był możliwy przez ul. Bajkowskiego z nakazem jazdy w lewo w ul. Lubartowską. Od ul. Zamojskiej zapewniony był dojazd do Placu Katedralnego oraz do punktów handlowych przy ul. Królewskiej do wysokości ul. Koziej.
- Zgodnie z wprowadzoną czasową organizacją ruchu na odcinku ul. Królewskiej jest zapewniony dojazd do posesji zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców od
ul. Wyszyńskiego. W związku z powyższym przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przy ul. Wyszyńskiego nie odczuwają żadnych utrudnień związanych
z zamknięciem odcinka ul. Królewskiej - zaznacza sekretarz.
Sam projekt czasowej organizacji ruchu na odcinku ul. Królewskiej obowiązuje do 27 sierpnia. W związku z tym nie przewiduje się wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.
Wojewódzki nawiązał też do budowy sygnalizacji.
- Podniesiony przez Pana pomysł budowy sygnalizacji świetlnej jest pomysłem nie do końca realnym oraz właściwym rozwiązaniem. Z konserwatorskiego punktu widzenia nie ma możliwości sytuowania sygnalizacji świetlnej we wskazanym miejscu. Próba ustawienia tymczasowej sygnalizacji świetlnej zakończyła się niepowodzeniem. Regulacja ruchu na przejściu dla pieszych przez funkcjonariuszy policji również nie dała oczekiwanego efektu - tłumaczy sekretarz.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: "Deptak bis" kosztem pasa ruchu na ul. Lubartowskiej? Radny zaproponował, Ratusz już mu odpowiedział
Do tego przekazał, że Plac Króla Władysława Łokietka został spójnie opracowany architektonicznie w trakcie przebudowy Krakowskiego Przedmieścia w latach 90-tych XX wieku.
- Jednym z założeń tej przebudowy, w pełni zrealizowanym było odpowiednie wyeksponowanie stanowiącego landmark miasta jednego z najcenniejszych zabytków Lublina – Bramy Krakowskiej. Uzyskano ten efekt w szczególności dzięki możliwie dalekiemu odsunięciu z osi widoku od strony Krakowskiego Przedmieścia elementów mogących ten widok zakłócać, takich jak latarnie i inne elementy małej architektury. Wprowadzenie sygnalizacji świetlnej na tym przejściu będzie miało niewątpliwie negatywny wpływ na ekspozycję bierną Bramy Krakowskiej i tym samym będzie krokiem w tył, w stosunku do efektu osiągniętego podczas przebudowy ulicy kilkanaście lat temu - napisał Andrzej Wojewódzki.
Jednocześnie zaznaczył, że podczas kolejnej przebudowy również, świadomie i w pełni celowo, nie wprowadzono żadnych nowych elementów w tę przestrzeń, które mogłyby "pogorszyć ekspozycję bierną Bramy Krakowskiej". - Również z powodów estetycznych, jak też dużego natężenia ruchu na ulicy Królewskiej oraz zmianami w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym, dające pierwszeństwo niechronionego uczestnika ruchu drogowego na przejściu dla pieszych, ustanowienie funkcji przeprowadzacza jest niezasadne - dodał.
Na koniec podkreślił jeszcze, że obecnie wprowadzone zamknięcie ul. Królewskiej na weekendy daje zamierzony efekt, który przekłada się na poprawę bezpieczeństwa pieszych i komfort pasażerów komunikacji miejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.