Reklama

Reklama

Lublin: Radny apelował o udostępnienie buspasów dla wszystkich. Miasto odpowiedziało

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Radny apelował o udostępnienie buspasów dla wszystkich. Miasto odpowiedziało - Zdjęcie główne

Droga Męczenników Majdanka | foto Screen - Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na chwilę obecną Miasto nie planuje pozwolić wszystkim pojazdom na korzystanie z buspasów na Drodze Męczenników Majdanka. O rozważenie możliwości udostępnienia buspasów dla wszystkich apelował radny Marcin Jakóbczyk.

Reklama

Radny miejski Marcin Jakóbczyk (klub Prawa i Sprawiedliwości) zwrócił się do władz miasta z prośbą o rozważenie możliwości udostępnienia korzystania z tzw. buspasów na Drodze Męczenników Majdanka. Miałyby być dostępne dla wszystkich pojazdów w godzinach między 7:00-9:00 oraz 15:00-17:00. 

- Swoją propozycję argumentuję ogromnym zakorkowaniem Drogi Męczenników Majdanka we wzmiankowanych porach, kiedy to mieszkaficy miasta przemieszcząją się z domów do zakładów pracy (popołudniu w odwrotnym kierunku), nierzadko rozwożąc dzieci oraz współmałżonków odpowiednio do szkół, przedszkoli, żłobków czy miejsc pracy. Jednocześnie BUS pasy pozostają niemalże puste, a korzystanie z nich w ww. godzinach pozwoliłoby na wyraźne rozładowanie natężenia ruchu nie mając większego wpływu na płynność jazdy pojazdów komunikacji miejskiej - napisał Marcin Jakóbczyk.

Jednocześnie poprosił o udzielenie informacji kiedy upływa okres 5 lat od momentu powstania buspasów na Drodze Męczenników Majdanka. 

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju w odpowiedzi napisał, że obecnie do korzystania z buspasów uprawnione dodatkowo są tylko pojazdy Policji, Straży Miejskiej oraz motocykle i pojazdy elektryczne. Z kolei samo dopuszczenie pojazdów elektrycznych wynika z obowiązującego prawa. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, do 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów elektrycznych, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów. Podstawę dopuszczenia na buspasy motocykli stanowiły pozytywne wyniki pilotażu prowadzonego w Warszawie, który trwał dwa sezony – od maja 2018 r. do października 2019 r.

- Dopuszczenie do korzystania z buspasów dodatkowych użytkowników, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego wiąże się z ograniczeniem przepustowości buspasów powodując, że stracą swoją zamierzoną funkcję, którą m.in. jest: szersze wykorzystanien bardziej efektywnego transportu publicznego, zmniejszenie wykorzystania samochodów osobowych, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego - napisał Artur Szymczyk. - Nadanie transportowi publicznemu priorytetu w ruchu na głównych arteriach i skrzyżowaniach miasta, ułatwia pasażerom indywidualnym szybki przejazd zachęcając do korzystania z komunikacji zbiorowej. Ruch pojazdów komunikacji na buspasach powinien funkcjonować sprawnie aby zapewnić im punktualność a co za tym idzie być konkurencyjnym środkiem transportu względem pojazdów indywidualnych.

Zastępca prezydenta zaznaczył też, że buspasy na ul. Droga Męczenników Majdanka były jednym z elementów projektu unijnego. Jego zakres obejmuje też budowę nowej sygnalizacją świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Franczaka „Lalka”, Skalskiego i Jagiellończyka. Aktualnie trwają prace projektowe, więc projekt jeszcze się nie zakończył, co oznacza, że nie zaczął się "okres trwałości dla tego projektu, który trwa 5 lat".

- Reasumując, na chwilę obecną nie jest planowane dopuszczenie dodatkowych uczestników ruchu uprawnionych do poruszania się po buspasach. Będzie monitorowana sytuacja ruchowa i na jej podstawie będzie można podjąć dalsze korekty w organizacji ruchu wprowadzając ograniczenia ewentualnie dopuszczenia dodatkowych uczestników ruchu - podsumowuje Szymczyk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy