Klub radnych miejskich Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do Krzysztofa Żuka - prezydenta miasta z interpelacją. Na wstępie przypomnieli, że w czerwcu 2017 roku podpisał prezydent wraz z 11 prezydentami miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich deklarację współdziałania w zakresie wspierania migracji.
- Stoi w niej: „Deklarujemy otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki · migracyjnej, opartej na zarządzaniu bezpiecznymi migracjami. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi." -napisali radni.
Dalej dodają, że 15 maja 2024 roku Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła pakt migracyjny i azylowy, który "umożliwia Komisji Europejskiej wprowadzenie przymusowej relokacji migrantów do państwa członkowskiego Unii Europejskiej".
- W dniu 10 czerwca 2024 roku Wojewoda Lubelski pismem znak: ZK-III.68.253.2024 zwrócił się do lubelskich samorządowców, w tym do Prezydenta Miasta Lublin, z żądaniem weryfikacji miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców, które według Wojewody dotychczas były przekazywane nierzetelnie, co do ilości oraz ich usytuowania - czytamy w interpelacji.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Parking podziemny pod Placem Litewskim? Radny zaproponował, władze miasta odpowiedziały
W związku z tym zadali kilka pytań.
- Gdzie w Lublinie znajdują się miejsca stałego zakwaterowania uchodźców? Proszę o wskazanie dokładnych lokalizacji wraz z liczbą uchodźców, które poszczególne lokalizacje mogą przyjąć - napisali autorzy.
Jednocześnie proszą o przekazanie odpowiedzi na pismo wojewody lubelskiego z 10 czerwca wraz z pozostałą, wcześniejszą korespondencją w tej sprawie pomiędzy prezydentem Lublina, a wojewodą.
- Jak wielu cudzoziemców - migrantów i uchodźców przebywa obecnie na terenie Miasta a ilu przewiduje Pan Prezydent przyjąć w ramach unijnej polityki migracyjnej? Jakie koszty związane z realizacją unijnej polityki migracyjnej musimy przewidzieć i jaka z nich część pozostanie do pokrycia ze środków budżetu miasta w kolejnych okresach budżetowych? - pytają na kniec radni.
Pod interpelacją podpisali się: Bartłomiej Bałaban, Eugeniusz Bielak, Elżbieta Boczkowska, Justyna Budzyńska, Robert Derewenda, Zdzisław Drozd, Piotr Gawryszczak, Tomasz Gontarz, Marcin Jakóbczyk, Piotr Popiel, Andrzej Pruszkowski, Radosław Skrzetuski.
Jeszcze nie ma odpowiedzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.