reklama
reklama

Lublin: Radna zapytała o cudzoziemców w mieście. Władze już jej odpowiedziały

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Radna zapytała o cudzoziemców w mieście. Władze już jej odpowiedziały - Zdjęcie główne

Widok na centrum Lublina | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Między innymi o to ilu cudzoziemców obecnie przebywa w Lublinie i gdzie są rozlokowani, pytana radna Elżbieta Boczkowska. Władze miasta już jej odpowiedziały.
reklama

Radna miejska Elżbieta Boczkowska (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości) skierowała do władz miasta interpelację dotyczącą e ewentualnego pobytu imigrantów w Lublinie.

Podkreśliła, że w związku z licznymi zapytaniami mieszkańców Lublina, docierających do niej w ostatnim czasie,prosi o informację. Chodzi o iinformacje na temat przebywania w mieście cudzoziemców innych niż objętych pomocą, na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z z wojną.

- Ilu cudzoziemców określanych jw. przebywa obecnie na terenie Lublina? Gdzie są rozlokowani? Ilu cudzoziemców określanych jw. władze miasta zamierzają przyjąć do końca roku? Jaką kwotą obciąży to budżet miasta w latach 2024 i 2025? - pyta radna.

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin wyjaśnił, że polityka ds. cudzoziemców jest zadaniem rządu, a miasto może być jedynie partnerem dla rządu w tym zakresie. Dodał, że przyjęcie imigrantów (lub nie) nie leży w gestii samorządu lokalnego. Jest decyzją podejmowaną na poziomie centralnym, zaś o ulokowaniu ośrodków dla cudzoziemców decyduje Urząd ds. Cudzoziemców. Jak tłumaczy sekretarz - z tych też względów ani Lublin, ani żaden inny samorząd nie przeznacza wydaje pieniędzy bezpośrednio z własnego budżetu na finansowanie zadań związanych z przyjmowaniem imigrantów lub lokalizowaniem ośrodków dla cudzoziemców.

- Być może wątpliwości mieszkańców zgłaszających się do Pani Radnej związane są z doniesieniami medialnymi nt. tzw. afery wizowej, jaka miała miejsce w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za czasu rządów Premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z danych przekazanych przez MSZ, tylko w latach 2021-2023 Ministerstwo, za pośrednictwem ambasad, wydało wizy dla: ponad 50 tys. obywateli Turcji, 44 tys. obywateli Indii, 44 tys. obywateli Rosji, 16 tys. obywateli Uzbekistanu, 16 tys. obywateli Gruzji, 17 tys. obywateli Kazachstanu, ponad 8 tys. obywateli Indonezji, 5 tys. obywateli Bangladeszu, niemal 3,5 tys. obywateli Algierii, 3 tys. obywateli Pakistanu, prawie 3 tys. obywateli Nigerii, blisko 3 tys. obywateli Etiopii, po 1 tys. dla obywateli Afganistanu i Syrii (dane pochodzą z załącznika numer 1 do oświadczenia MSZ w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących procesu wizowego) - napisał Andrzej Wojewódzki.

Przepisy rozporządzenia w sprawie ułatwień wizowych dla robotników tymczasowych z około 20 krajów powstały w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za czasu rządów Premiera Mateusza Morawieckiego. - W związku powyższym zasadnym wydaje się skierowanie sformułowanych przez Panią Radną pytań do ministerstwa właściwego w tej sprawie - podsumowuje sekretarz.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama