Reklama

Reklama

Lublin: Przejazdy autobusami i trolejbusami już droższe. W życie weszły podwyżki biletów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Przejazdy autobusami i trolejbusami już droższe. W życie weszły podwyżki biletów - Zdjęcie główne

Przejazdy autobusami i trolejbusami już droższe. W życie weszły podwyżki biletów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zaczęły obowiązywać podwyżki cen biletów za przejazdy autobusami i trolejbusami. Bilety są droższe o ok. 11 proc.

Reklama

W maju Rada Miasta Lublin przyjęła zmiany w cenniku biletów komunikacji miejskiej. Powodem jest m.in. inflacja, wojna w Ukrainie, pandemia koronawirusa.

W związku z tym 1 lipca weszły w życie podwyżki cen za przejazdy. Przykładowo: bilet jednoprzejazdowy normalny ma kosztować 4,60 zł, a ulgowy 2,30 zł, bilet 15-minutowy odpowiednio 3 i 1,50 zł, 24-godzinny 13,20 i 6,60 zł. Ma zmienić się też cennik biletów kupowanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej LUBIKA, dzięki której można płacić za tyle przystanków, ile się przejedzie. Opłata np. za pierwszy przystanek, po zmianych i w przypadku biletu normalnego ma wynieść 0,86 zł, a w przypadku ulgowego 0,43 zł. Natomiast np. bilet 30-dniowy imienny pozwalający na jeżdżenie w 1 i 2 drugiej strefie ma kosztować 188 zł (normalny) i 94 zł (ulgowy). Za taki bilet mniej zapłacą posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej, która uprawnia do zniżek. Dla takiach osób przewidziano cenę 96 zł za normalny i 48 zł za ulgowy.

Utrzymanie komunikacji należy do zadań gminy i finansowane jest z budżetu Gminy Lublin.

- Należy podnieść, że budżet gminy Lublin na rok 2022 jest jednym z najtrudniejszych do zbilansowania w całej historii samorządu. Wynika to z niekorzystnych zmian makroekonomicznych, (niezależnych i niepożądanych przez samorządy) wprowadzonych w systemie podatkowym od 2019 r. oraz w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tylko z tytułu wpływów z udziałów w PIT ubytek dochodów miasta wyniesie w 2022r. według szacunków Ministerstwa Finansów ok. 147 mln zł (przy planowanej przez Ministerstwo Finansów tylko częściowej rekompensacie w formie dodatkowej subwencji w wysokości 82 mln zł) - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Bilety okresowe, których termin upływa po 1 lipca pozostają ważne do końca czasu ich obowiązywania - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. - Bilety papierowe z obecnej taryfy, po 1 lipca (w momencie wejścia w życie nowej taryfy) będzie można wymienić w jednym z punktów sprzedaży ZTM w Lublinie przy ul. Nałęczowskiej 14 lub ul. Zielonej 5 w terminie 3 miesięcy tj. do końca września.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy