reklama
reklama

Lublin: Przedszkole w dzielnicy Rury do likwidacji. Radni miejscy zdecydowali

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Przedszkole w dzielnicy Rury do likwidacji. Radni miejscy zdecydowali - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDecyzją radnych miejskich zostanie zlikwidowane Przedszkole nr 49 w dzielnicy Rury.
reklama

Na ostatniej (14 grudnia) sesji Rada Miasta Lublin zdecydowała o likwidacji Przedszkola nr 49. Przedszkole działa w lokalu przy ul. Pana Balcera 11 wynajmowanym przez Gminę Lublin od Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej od 1972 r.. Dysponuje 75 miejscami wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-6 lat w 3 oddziałach przedszkolnych. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie w decyzji z lipca 2022 r. nakazał Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wykonanie obowiązków dotyczących dostosowania pomieszczeń budynku, w którym funkcjonuje Przedszkole do norm odpowiednich dla tego typu obiektów.

- W terminie określonym w decyzji, tj. do dnia 31 sierpnia 2022 r. właściciel obiektu, tj. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wywiązała się z realizacji zaleceń. Ze względu na niedostosowanie obiektu przy ul. Pana Balcera 11 przez Lubelską Spółdzielnię Mieszkaniową, przeznaczonego na potrzeby działalności dydaktyczno-wychowawczej Przedszkola nr 49 w Lublinie do wymogów przeciwpożarowych określonych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, porozumieniem zawartym w dniu 15 grudnia 2022 r. ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2024 r. rozwiązana została umowa najmu lokalu użytkowego położonego przy ul. Pana Balcera 11 w Lublinie zawarta pomiędzy Lubelską Spółdzielnią Mieszkaniowa w Lublinie a Gminą Lublin - czytamy z uzasadnieniu uchwały. - Miasto Lublin podjęło starania o zabezpieczenie lokalu z przeznaczeniem na dalszą działalność Przedszkola nr 49 w tym rejonie miasta, jednak nie udało się znaleźć miejsca spełniającego warunki do usytuowania w nim przedszkola. Dlatego też, wskazana jest likwidacja Przedszkola nr 49 w Lublinie z dniem 31 sierpnia 2024 r. 

reklama

W dzielnicy Rury funkcjonuje obecnie 8 przedszkoli i 2 szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi. To: Przedszkole nr 33 im. Kubusia Puchatka, ul. Grażyny 10, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36, ul. K. Wallenroda 4, Przedszkole Integracyjne nr 39, ul. Balladyny 14, Przedszkole nr 46, ul. Pana Wołodyjowskiego 1, Przedszkole nr 47, ul Mieszka I 3, Przedszkole nr 48, ul. Leonarda 15, Przedszkole nr 53 w Zespole Przedszkolnym nr 1, ul. Zachodnia 7,  Przedszkole nr 57, ul. Rzeckiego 12 oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Słowackiego, ul. Balladyny 22 i Szkoła Podstawowa nr 22 im. B. Prusa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Rzeckiego 10.

reklama

W samym roku szkolnym 2023/2024 w Przedszkolu nr 49 funkcjonują 3 oddziały, do których uczęszcza 50 dzieci, w tym: 36 dzieci w wieku 3-5 lat oraz 14 dzieci w wieku 6 lat. Dla 36 dzieci w wieku 3-5 lat, dotychczas uczęszczających do Przedszkola nr 49 zabezpieczone zostaną miejsca wychowania przedszkolnego w Przedszkolu nr 57 przy ul. Rzeckiego 12 w Lublinie. 14 dzieci 6-letnich uczęszczających obecnie do Przedszkola nr 49 z dniem 1 września 2024 r. rozpoczną naukę w klasach I szkół podstawowych. Proponowane rozwiązanie nie pogorszy warunków dotarcia dzieci do przedszkola. Jego siedziba usytuowana jest w odległości 550 m od dotychczasowej lokalizacji Przedszkola nr 49 w Lublinie.

- Potrzeby demograficzne dotyczące zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego w tym rejonie miasta nadal będą zaspokojone, ponieważ funkcjonujące tu przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi w  osób wystarczającyzabezpieczają potrzeby rodziców w tym zakresie. Przedkładany projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Przedszkola nr 49 nie  ograniczy zatem dostępności do wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 49 będą kontynuowały wychowanie przedszkolne w Przedszkolu nr 57 przy ul. Rzeckiego 12 - czytamy w uzasadnieniu.

reklama

Dla chętnych dzieci z Przedszkola nr 49 w lipcu i serpniu 2024 r. zostaną zabezpieczone miejsca w Przedszkolu nr 57.

W przedszkolu zatrudnionych jest 10 nauczycieli, z czego: 6 nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania, w tym dyrektor, 4 nauczycieli w niepełnym wymiarze, na czas określony: psycholog, pedagog specjalny, logopeda, nauczyciel rytmiki. pracownicy niebędący nauczycielami. Dodatkowo zatrudnionych jest 7 pracowników niebędących nauczycielami, z czego: 5 pracowników zatrudnionych jest w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony: 1 intendent, 1 pomoc administracyjna, 2 robotników, 3 woźne, 2 pracowników zatrudnionych jest w oparciu o umowę o pracę na czas określony, 1 kucharz i 1 pomoc kuchenna.

reklama

- W okresie tzw. ruchu kadrowego, tj. na etapie projektowania arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2024/25 odbędą się konsultacje z dyrektorami podległych jednostek oświatowych dotyczące możliwości zatrudnienia w nich pracowników pedagogicznych, w tym dyrektora, zatrudnionych w oparciu o mianowanie i pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie, deklarację dotyczącą zabezpieczenia miejsca dla pracownika na stanowisku pomocy administracyjnej w wymiarze 1 etatu złożyła dyrektor Przedszkola nr 57, natomiast miejsce pracy dla intendenta w wymiarze 1 etatu zabezpieczy dyrektor Przedszkola nr 31 - napisano w uzasadnieniu. - Mienie ruchome stanowiące własność Przedszkola nr 49 od 1 września 2024 r. stanie się mieniem Przedszkola nr 57. Elementy placu zabaw należącego do Przedszkola nr 49 zostaną przeniesione do Przedszkola nr 33 im. Kubusia Puchatka w Lublinie.

Od 1 września 2024 r. emeryci i renciści korzystający z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Przedszkola nr 49 staną się beneficjentami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Przedszkolu nr 57.

Z kolei w budżecie miasta Lublin na rok 2024/25 mają być zabezpieczone środki na remont pomieszczeń w Przedszkolu nr 57, co pozwoli na poszerzenie oferty edukacyjnej i utworzenie dodatkowego, siódmego oddziału w tym przedszkolu. Miasto planuje też termomodernizację budynku i remont placu zabaw Przedszkola nr 57.

- Niniejsza uchwała ma charakter intencyjny. Zostanie ona niezwłocznie przekazana Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty celem uzyskania opinii wymaganej przez art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - czytamy jeszcze w uzasadnieniu.

16 radnych - z klubu prezydenta Krzysztof Żuka - było za przyjęciem uchwały o likwidacji przedszkola, a 11 (klub Prawa i Sprawiedliwości, radny Konfederacji i radny niezrzeszony ) wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama