Reklama

Reklama

Lublin: Projekty Politechniki Lubelskiej dostaną pieniądze na realizację

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Projekty Politechniki Lubelskiej dostaną pieniądze na realizację - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Projekty Politechniki Lubelskiej dostaną dofinansowanie, aby mogły być zrealizowane w ramach programu "Polska Metrologia".

Reklama

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło pierwszy konkurs w ramach programu „Polska Metrologia”. Z 83 zgłoszonych wniosków finansowanie uzyskało 26 o łącznej wartości ponad 21,2 mln zł. Na liście są 4 projekty Politechniki Lubelskiej. Uczelnia dostanie na ich realizację blisko 2,6 mln zł.

Program został ustanowiony w zeszłym roku. To wspólna inicjatywa ministra edukacji i nauki oraz prezesa Głównego Urzędu Miar.

- Celem programu jest wspieranie badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią. W szczególności stymulowanie rozwoju metrologii, głównie w obszarach: zdrowia, środowiska, energii oraz zaawansowanych technik pomiarowych - informuje Politechnika Lubelska.

Zwycięskie propozycje

1.„Innowacyjna technika pomiarowa wspomagana algorytmami cyfrowego przetwarzania danych na rzecz ulepszonych procesów i produktów” – realizacja w konsorcjum z Politechnikami Białostocką i Rzeszowską. Kierownik projektu: prof. Dariusz Mazurkiewicz z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji.  

2. „Metoda i urządzenie do pomiaru długości startu i lądowania samolotu”. Kierownik projektu: prof. Jarosław Pytka z Katedry Pojazdów Samochodowych.

3. „Inteligentne techniki pomiarowe w diagnostyce i prognozowaniu pęknięć wałów oraz ich dokładności wymiarowo-kształtowej”.  Kierownik projektu: prof.  Janusz Tomczak z Katedry Obróbki Plastycznej Metali.

4. „Identyfikacja długofalowych potrzeb i kierunków działań strategicznych w zakresie polskiej metrologii oraz jej rozwoju”. Kierownik projektu: dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji.

- Metrologia, jako dziedzina wiedzy o pomiarach, jest niezbędna w każdym obszarze badań naukowych. Dzisiaj żaden naukowiec nie jest w stanie bez niej osiągnąć sukcesu. Dlatego też jest ona tak silnie rozwijana w Politechnice Lubelskiej, czego najlepszym przykładem są cztery projekty, które uzyskały finansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Polska Metrologia”. To niezwykle ważne, że nasza Uczelnia odgrywa coraz większą rolę w tym obszarze. Jest to jednocześnie wyzwanie dla naszych pracowników naukowych, aby stawić czoła wyzwaniom i zakończyć realizację projektów ogromnym sukcesem - mówi prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy