Ranking „Perspektyw” prezentuje najlepsze uczelnie w Polsce. Uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w 8 kryteriów: prestiż, absolwent na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, publikacje, warunki kształcenia, wynalazczość i umiędzynarodowienie. W rankingu Politechnika Lubelska dostała maksymalną liczbę punktów za patenty i prawa ochronne. W 2021 r. uczelnia zgłosiła do Urzędu Patentowego 150 wynalazków, a otrzymała 130 decyzji o uzyskaniu patentów.
- Jesteśmy w czołówce uczelni pod względem innowacyjności. Po raz kolejny potwierdziliśmy swoją mocną pozycję w działalności patentowej. Zapracowaliśmy na to, stwarzając naszym badaczom jak najlepsze warunki do pracy naukowej. Pomagają w tym wprowadzone na uczelni programy projakościowe, oferujące finansowanie zespołów badawczych i indywidualny rozwój naukowy oraz wspierające komercjalizację wyników badań - mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.
W kategorii wynalazczość liczy się liczba uzyskanych przez uczelnię patentów. Do tego liczby się liczba praw ochronnych na wzory użytkowe w odniesieniu do pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-wdrożeniową.
W zestawieniu uczelni technicznych Politechnika zajęła 8. pozycję, a w ogólnej klasyfikacji uplasowała się na 32. miejscu. Lubelska uczelnia zajęła wysokie miejsca również w rankingu kierunków studiów. Najwyżej ocenione zostały: budownictwo, mechatronika, transport (5 miejsce), architektura, inżynieria biomedyczna, zarządzanie i inżynieria produkcji (6 miejsce).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.