Reklama

Reklama

Lublin. Robot da Vinci zoperuje prostatę z dofinansowaniem NFZ

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wojewódzki Szpital w Lublinie

Lublin. Robot da Vinci zoperuje prostatę z dofinansowaniem NFZ - Zdjęcie główne

Pracownia robotyki przy alei Kraśnickiej | foto Wojewódzki Szpital w Lublinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Działająca od roku Pracownia Robotyki Operacyjnej w szpitalu wojewódzkim przy alei Kraśnickiej w Lublinie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. To w tej placówce lekarze przeprowadzają zabiegi z użyciem robota da Vinci. Aby uzyskać refundację, w pracowni musiało zostać wykonane 100 zabiegów prostatektomii radykalnej przez rok, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną.

Reklama

Lubelska pracownia od kwietnia 2022 roku wykonała 101 operacji usunięcia prostaty, w tym 17 metodą chirurgiczną i aż 84 przy użyciu robota da Vinci.

Kolejnym kryterium uzyskania refundacji NFZ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2022 r. jest również obecność lekarza specjalisty w dziedzinie urologii, posiadającego udokumentowane doświadczenie w zakresie przeprowadzenia zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotycznego da Vinci. Ponadto konsultant wojewódzki musi potwierdzić, że lekarz w ostatnim roku wykonał co najmniej 50 zabiegów lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach, stosując system robotyczny. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego kryteria te spełnił dr n. med. Jerzy Frey. Obecnie pełni on m.in. funkcję kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Orebro (Szwecja).

W Lublinie dr Frey pełni także rolę proktora, czyli szkoleniowca operatorów. Stali się nimi urolodzy dr n. med. Gabriel Surdacki oraz dr n. med. Ewa Niezabitowska, którzy przeprowadzają udane zabiegi prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego da Vinci.

- Dla mnie, jako dyrektora Szpitala, jest to potwierdzenie słuszności decyzji urzędu marszałkowskiego o zakupie systemu robotycznego da Vinci. Udało nam się skompletować świetny zespół specjalistów, którzy nie tylko operują pacjentów, zapewniając im najwyższy poziom leczenia, ale także przekazują swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom - informuje Piotr Matej, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Robot da Vinci działa już od roku

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W ubiegłym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są operacje z użyciem robota da Vinci już w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, w celu uzyskania uprawnień do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych. W sumie w Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala zostało przeprowadzonych 185 procedur chirurgicznych.

 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy