- Wraz z uderzeniem Rosji w niepodległą Ukrainę, staliśmy się świadkami wydarzeń, które na zawsze zmienią obraz Europy i świata. Rosyjska agresja wywołała szereg reperkusji, których znaczenia w skali globalnej nie jesteśmy w stanie jeszcze przewidzieć. Ukraina walczy o swoją wolność, a Europa i jej lokalne wspólnoty stanęły przed trudnymi wyzwaniami - kryzysem humanitarnym, milionami uchodźców, wreszcie ekonomicznymi skutkami wojny, sankcji i decyzji politycznych. Gdy jeszcze nadal odczuwamy skutki dwóch lat pandemii, nasz świat po raz kolejny gwałtownie się zmienia. Podczas XI edycji Kongres Współpracy Transgranicznej, w międzynarodowym gronie samorządowców, organizacji pozarządowych, biznesu i nauki, dyskutować będziemy o tym, jak nasze wspólnoty zareagowały na obecny kryzys i jak sobie z nim poradziły w pierwszych miesiącach od wybuchu wojny. Skoncentrujemy się również na analizie działań koniecznych do podjęcia w przyszłości - mówi
Krzysztof Żuk, prezydent Miasta
Lublin.
Główne debaty Kongresu mają dotyczyć działań podejmowanych wspólnie przez samorządy w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną w Ukrainie. Podczas dyskusji otwierającej wydarzenie, władze miast zaangażowanych we wsparcie podzielą się swoimi doświadczeniami z pierwszych tygodni po wybuchu wojny. W programie Kongresu zaplanowano też tematy dotyczące, m.in: współpracy i pomocy medycznej dla Ukrainy, funkcjonowania administracji i sądownictwa w czasie wojny czy zjawiska dezinformacji i manipulacji. Przewidziano także panel „Wojna oczami kobiet, kobiety na wojnie" przedstawiający kobiecą perspektywę na działania wojenne. Dodatkowo, jako Europejska Stolica Młodzieży 2023, Miasto Lublin zaprosiło do spotkania i debaty młodzież z całej Europy. Młodzi uczestnicy Kongresu wezmą udział w panelach, warsztatach i wizytach studyjnych, na których zostaną poruszone zagadnienia kształtowania polityk młodzieżowych, migracji młodych ludzi oraz roli młodzieży w integracji międzykulturowej i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Przewidziano też dyskusję na temat zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju transportu publicznego. W ramach projektu "Move it like Lublin", realizowanego w partnerstwie z Kiszyniowem, odbędzie się panel, warsztat i wizyta studyjna dotyczące stosowania innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Odbędzie się również Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów, a także Giełda Grantodawców, na której zostaną zaprezentowane możliwości pozyskania wsparcia z wybranych programów grantowych. Kongresowi towarzyszyć będzie program wydarzeń kulturalnych, w tym roku odbywający się pod hasłem „Miasto ponad granicami", poświęcony tematom integracji i włączania poprzez kulturę migrantów oraz zapewnienia twórcom bezpiecznej przestrzeni do artystycznej ekspresji.
Tegoroczna, XI edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 5-7 października i ma charakter hybrydowy. Dla wszystkich uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja dostępna jest na stronie: www.kongres.lublin.eu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.