Reklama

Reklama

Lublin: Pomnik lwa przejdzie renowację. Chodzi o monument przy Zamku Lubelskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Pomnik lwa przejdzie renowację. Chodzi o monument przy Zamku Lubelskim - Zdjęcie główne

Lew Symbol Lwowa | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Pomnik Lew Symbol Lwowa przy Zamku Lubelskim zostanie poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Miasto szuka wykonawcy robót.

Reklama

- W przypadku tego obiektu zlecimy przede wszystkim oczyszczenie powierzchni piaskowca, odsolenie, uzupełnienie ubytków, scalenie kolorystyczne monumentu oraz zabezpieczenie przed dewastacją kamienia specjalnym preparatem. Konieczne będzie także oczyszczenie i zabezpieczenie metalowej tablicy z pozostawieniem lekkiej patyny. Prace przy pomniku powinien wykonać dyplomowany konserwator dzieł sztuki - mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
 
Prace powinny zostać wykonane zgodnie z programem prac konserwatorskich oraz warunkami określonymi przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mają służyć oczyszczeniu powierzchni kamienia z zabrudzeń, napisów i glonów, powstrzymaniu destrukcji kamienia oraz podniesieniu walorów estetycznych pomnika. Pomnik powinien przejść renowację do końca maja.
 
 
Pomnik Lew Symbol Lwowa wykonano na podstawie rzeźby lwów znajdujących się przed Panteonem Chwały na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Prezentuje posąg siedzącego lwa z łbem zwróconym w lewo z lewą łapą opartą na tarczy z herbem Lwowa. Z trzech stron postumentu wyryte są napisy, od frontu o treści: W 75 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I OBRONY LWOWA RODACY. Pomnik wzniesiono staraniem lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich według oryginału z 1930 r. artysty Józefa Sarzyńskiego. Monument odsłonięto w 1995 roku na północno-zachodnim stoku wzgórza zamkowego na sztucznie uformowanym plateau. Figurę według wzoru z Cmentarza Orląt wykonał Witold Marcewicz.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy