Reklama

Reklama

Lublin: Pomnik pierwszego rektora KUL wraca pod CSK. Wydano oświadczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Lublin: Pomnik pierwszego rektora KUL wraca pod CSK. Wydano oświadczenie - Zdjęcie główne

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego | foto Tomasz Koryszko/KUL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego - pierwszego rektora KUL wraca na skwer w pobliżu CSK. Miał zostać z niego przeniesiony.

Reklama

W grudniu 2018 roku w pobliżu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na Placu Teatralnym odsłonięto pomnik ks. Idziego Radziszewskiego - pierwszego rektora i współzałożyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W ostatnim czasie Kolegium Rektorskie KUL ogłosiło, że pomnik ma być zdemontowany. 

Kolegium zaznacza, że mimo szczytnego zamiaru uczczenia ks. Radziszewskiego pomnikiem na Skwerze Abp. Życińskiego, ten teren, przez ostanie lata, nie został odpowiednio zadbany i zagospodarowany.

- Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika, do Rektora KUL, zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Fundacji Rozwoju KUL, Fundacji Potulickiej oraz organizacji studenckich. Pomnik ks. Radziszewskiego jest obecnie przygotowywany do montażu na trenie Uniwersytetu, w wyeksponowanym miejscu, z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią, podświetleniem oraz tablicą multimedialną z historią KUL i jego założyciela - poinformowały władze KUL.

Dodatkowo, odnosząc się do oświadczenia kanclerza Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznika prasowego Archidiecezji Lubelskiej, ks. dr. Adama Jaszcza, Kolegium Rektorskie KUL, podkreśla, że zgodnie z prawem, rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii.

- Sprawa była konsultowana w gronie Kolegium Rektorskiego KUL i innych gremiach akademickich. O przyczynach decyzji rektora został poinformowany Wielki Kanclerz – Metropolita Lubelski i Władze Miasta. Statut KUL, wymieniając kompetencje Wielkiego Kanclerza, nie stanowi o konieczności jego akceptacji dla decyzji dot. zagospodarowania przestrzennego Uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych. Nie było więc konieczności uzyskiwania jego zgody na przeniesienie pomnika w bardziej godne miejsce - zaznaczają władze uczelni.

Archidiecezja Lubelska też wydała oświadczenie w sprawie.

- W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach - napisał w oświadczeniu ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

W czwartek (15 grudnia) pojawiło się kolejne oświadczenie. 

- Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL - czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie podpisali: prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, metropolita lubelski, Wielki Kanclerz KUL - abp Stanisław Budzik i rektor KUL - ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy