reklama
reklama

Lublin: Pomnik pierwszego rektora KUL znika spod CSK

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Lublin: Pomnik pierwszego rektora KUL znika spod CSK - Zdjęcie główne

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego | foto Tomasz Koryszko/KUL

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Władze KUL zdecydowałaby o zdemontowaniu i przeniesieniu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, który był w pobliżu CSK.
reklama

W grudniu 2018 roku w pobliżu Centrum Spotkania Kultur, na Placu Teatralnym odsłonięto pomnik ks. Idziego Radziszewskiego - pierwszego rektora i współzałożyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Teraz pomnik został zdemontowany. Kolegium Rektorskie KUL wydało oświadczenie w tej sprawie.

- Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, został zdemontowany w celu przeniesienia go w bardziej wyeksponowane i godne miejsce. Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika, do Rektora KUL, zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego - podkreśla w oświadczeniu Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kolegium zaznacza, że mimo szczytnego zamiaru uczczenia ks. Radziszewskiego pomnikiem na Skwerze Abp. Życińskiego, ten teren, przez ostanie lata, nie został odpowiednio zadbany i zagospodarowany.

- Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika, do Rektora KUL, zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Fundacji Rozwoju KUL, Fundacji Potulickiej oraz organizacji studenckich. Pomnik ks. Radziszewskiego jest obecnie przygotowywany do montażu na trenie Uniwersytetu,  w wyeksponowanym miejscu, z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią, podświetleniem oraz tablicą multimedialną z historią KUL i jego założyciela - poinformowały władze KUL.

Zespół ekspertów z architektury krajobrazu i historii sztuki ma w najbliższym czasie przedstawić koncepcję ekspozycji pomnika.

Dodatkowo, odnosząc się do oświadczenia kanclerza Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznika prasowego Archidiecezji Lubelskiej, ks. dr. Adama Jaszcza, Kolegium Rektorskie KUL, podkreśla, że zgodnie z prawem, rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii.

- Sprawa była konsultowana w gronie Kolegium Rektorskiego KUL i innych gremiach akademickich. O przyczynach decyzji rektora został poinformowany Wielki Kanclerz – Metropolita Lubelski i Władze Miasta. Statut KUL, wymieniając kompetencje Wielkiego Kanclerza, nie stanowi o konieczności jego akceptacji dla decyzji dot. zagospodarowania przestrzennego Uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych. Nie było więc konieczności uzyskiwania jego zgody na przeniesienie pomnika w bardziej godne miejsce - zaznaczają władze uczelni.

Archidiecezja Lubelska też wydała oświadczenie w sprawie.

- W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach - napisał w oświadczeniu ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Zgodnie ze statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. - Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące - napisano w oświadczeniu.

Arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik powinien zostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze abp. Józefa Życińskiego.

- Miasto Lublin bardzo wiele zawdzięcza Księdzu Radziszewskiemu, założycielowi pierwszego uniwersytetu w naszym mieście. To właśnie także dzięki niemu Lublin jest dzisiaj cenionym ośrodkiem akademickim, miastem wielu uniwersytetów i szkół wyższych. Z tego powodu, zgodnie z decyzją poprzedniego Rektora i Wielkiego Kanclerza oraz za zgodą Rady Miasta, pomnik został umieszczony w przestrzeni miejskiej. Warto dodać, że monument sfinansowano ze składek społecznych przeprowadzonych w Polsce i za granicą - czytamy w oświadczeniu.

Stanowisko Arcybiskupa podzielają biskupi pomocniczy: bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, bp Adam Bab oraz biskupi seniorzy: bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama