W kwietniu Parlament Europejski przegłosował pakt migracyjny. W maju został on przyjęty przez Radę UE. Ma zaczął obowiązywać od 2026 roku.
- Wnioski o azyl – w tym na granicach Unii – będą szybciej rozpatrywane, a imigranci skuteczniej odsyłani. Imigranci mają być lepiej identyfikowani, a kontrole bezpieczeństwa, podatności na zagrożenia i zdrowia wobec osób nielegalnie wjeżdżających do Unii będą obowiązkowe Państwa członkowskie będą mieć wybór: przyjmować odpowiedzialność za osoby ubiegające się o azyl, wnosić wkład finansowy lub zapewniać wsparcie operacyjne. Przewidziano lepsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych i nowy dobrowolny program przesiedleń uchodźców z krajów trzecich - czytamy na stronie internetowej PE (komunikat z 10 kwietnia 2024). - Państwa członkowskie będą musiały zapewnić równoważne standardy przyjmowania osób ubiegających się o azyl, na przykład w zakresie zakwaterowania, edukacji i opieki zdrowotnej. Zarejestrowane osoby ubiegające się o azyl będą mogły rozpocząć pracę najpóźniej sześć miesięcy po złożeniu wniosku. Uregulowano warunki zatrzymania i ograniczenia swobody przemieszczania się osób ubiegających się o azyl. Ma to zniechęcić ich do przemieszczania się po Unii.
CZYTAJ TAKŻE: Kraj: Premier Morawiecki odwiedził budowę muru na granicy z Białorusią: Polska granica to jest świętość [WIDEO, ZDJĘCIA]
W związku z tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe "sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa
dotyczącej bezpieczeństwa osobistego i ekonomicznego obywateli, spowodowanej nielegalną migracją".
- Widzimy i obserwujemy tak naprawdę mydlenie oczu ze strony premiera Donalda Tuska o rzekomej walce z nielegalnymi migrantami. Jednego dnia Donald Tusk mówi o tym, że będzie zawieszać prawo do azylu, a już po kilku dniach sam sobie zaprzecza. Jest niewiarygodny w tym, co mówi, jest niewiarygodny w swojej postawie. Dlatego właśnie ten wniosek o referendum ogólnokrajowe, aby Polacy wypowiedzieli się w sprawie nielegalnych migrantów i w ważnej sprawie dla bezpieczeństwa naszego kraju - mówił Sylwester Tułajew.
Zdaniem posła, gdyby premier chciał podjąć jakiekolwiek działania związane z ograniczeniem prawa, to postąpiłby tak jak rząd węgierski. - Czyli wystosowałby specjalne pismo do pani komisarz Unii Europejskiej i zawnioskowałby do gremium UE to, aby można było zawiesić prawo do azylu. Tymczasem nie wykonał takiego ruchu. Widać wyraźnie, że te działania są pozorowane - stwierdził polityk.
Według Tułajewa najbardziej niepokojąca sprawa to kwestia utworzenia 49 centrów integracji dla cudzoziemców.
- Tutaj widziamy, że pakt migracyjny jest realizowany. Przypominam, że pakat migracyjny spotkał się z olbrzymim sprzeciwem Prawa i Sprawiedliwości - dodawał Tułajew. - Kiedy my dochodziliśmy do władzy w 2015 roku, mówiliśmy, że jeżeli obejmiemy stery rządu, to nigdy nie zgodzimy się na przymusową relokację nielegalnych migrantów. Ze strony polityków Platformy Obywatelskiej słyszeliśmy, że oni zgodzą się na każdą liczbę nielegalnych migrantów.
Poseł apeluje do mieszkańców województwa lubelskiego i Lublina, aby zgłaszać się do biur poselskich PiS i tam podpisać wniosek o referendum. Samo pytanie w referendum ma brzmieć: "czy jesteś za odrzuceniem przymusowego przyjmowania nielegalnych migrantów, które skutkuje ryzykiem spadku bezpieczeństwa osobistego i ekonomicznego?". W Lublinie podpisy można złożyć przy ul. Chopina 7/5.
Z kolei posłanka Anna Baluch przypomniała o wynikach głosowania w sprawie budowy zapory granicy polsko-białoruskiej. Przeciw byli politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050.
- Donald Tusk bardzo często powtarzał, że nielegalni migranci to tak naprawdę biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. Mówię w imieniu naszych rodzin, naszych mieszkańców Lubelszczyzny, aby zamanifestować nasze bezpieczeństwo, nasz spokój i przyszłość kolejnych pokoleń (...). Nie mamy nic przeciw migrantom, którzy w normalny sposób zgłaszają się do instytucji, urzędów, występują o azyl, wizy w sposób legalny. Jesteśmy przeciwko nielegalnej migracji. Jesteśmy przeciwko temu, aby ich relokować na terenie naszego województwa, aby im płacić za to, że są.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.