Reklama

Reklama

Lublin: Nowi terytorialsi dołączyli do 2 LBOT. Złożyli już przysięgę wojskową

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Kolejni nowi żołnierze dołączyli do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyli już przysięgę wojskową i przeszli pierwsze szkolenie.

Reklama

W sobotę (28 stycznia) na terenie koszar wojskowych na Majdanku w Lublinie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości uczestniczył wicepremier - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 68 ochotników z Lubelszczyzny. Nowi terytorialsi ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. Blisko połowa z nich to studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy w trackie ferii zimowych postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dziękował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego i zachęcał niezdecydowanych, aby wybrali właśnie taką drogę. - To bardzo ważne, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, aby było uzbrojone w nowoczesną broń, bo to świadczy o tym, że Polska jest bezpieczna. (…) W ubiegłym roku do Wojska Polskiego przystąpiła rekordowa liczba żołnierzy zawodowych – 13 742 żołnierzy, ale to jest tylko pierwszy etap, bo w tym roku nasza kampania „Zostań Żołnierzem RP” będzie nabierała tempa - mówił Mariusz Błaszczak.

Jednym z nowych żołnierzy jest uczeń XXI LO w Lublinie.

- Wybrałem WOT, bo mogłem połączyć naukę ze służbą w wojsku, dzięki szkoleniu podstawowemu, które odbyło się w ferie zimowe, bo to nie koliduje ze szkołą. Myślę, że wojsko może stać się moją pasją. Jestem na dobrej drodze, aby dalej kontynuować moje działania w tym kierunku i w przyszłości zostać oficerem Wojska Polskiego - powiedział.

Nowi terytorialsi zaczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pięciu  pododdziałów 2 LBOT w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 2 LBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.  

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. 2 LBOT przygotowała w tym roku jeszcze 6 takich szkoleń w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 - kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano 5 szkoleń wyrównawczych, rozpoczynających się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.  

Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.   Więcej informacji na temat służby w WOT oraz naboru można uzyskać na stronie internetowa poświęconej rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT 800-696-077.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy