W weekend (14-15 stycznia) żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaczęli nowy rok szkoleniowy. Kalendarz szkoleń na 2023 rok wypełniony jest szkoleniami bojowymi w stałych rejonach odpowiedzialności oraz zgrupowaniami poligonowymi. Zaplanowane są ćwiczenia u boku wojsk operacyjnych oraz partnerów z USA i NATO. Będą też kursy m.in. dla ratowników medycznych, strzelców wyborowych, obserwatorów ognia, K9, pododdziału konnego, operatorów BSP FlyEye, WARMATE, ppk Javelin.
- Podobnie jak w ubiegłych latach duży nacisk położony będzie na szkolenia z zarządzania kryzysowego podczas, których terytorialsi będą doskonalić umiejętności współdziałania z innymi służbami i władzami samorządowymi, by skutecznie nieść pomoc lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju kataklizmów i klęsk żywiołowych - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
W miniony weekend blisko 140 kandydatów do terytorialnej służby wojskowej z województwa lubelskiego rozpoczęło szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze. Na ten rok 2 LBOT zaplanowała jeszcze 6 szkoleń podstawowych w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 (kontynuacja w okresie ferii zimowych w 2024 r.); oraz 5 szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy, które rozpoczynają się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 i 07.10.
W styczniu odbywają się też szkolenia zintegrowane prowadzone w rejonach stacjonowania jednostek oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w WOT wyruszyła na poligon. W dniach 14-27 stycznia w OSPWL Nowa Dęba swoje umiejętności bojowe będą doskonalić terytorialsi z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej i 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika. W tym roku przygotowano 8 terminów szkoleń zintegrowanych.
Do tego, brygada wciąż rekrutuje. Ochotnicy po przejściu szkolenia podstawowego, a żołnierze rezerwy szkolenia wyrównawczego lub w ramach aktywnej rezerwy, mogą pełnić pełnić służbę w jednym z 5 batalionów lekkiej piechoty w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.
- Najwięcej wolnych miejsc dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz etatów dla żołnierzy zawodowych jest w nowo powstałym batalionie w Kraśniku. Służba w WOT jako jedyna stwarza możliwości dogodnego łączenia pracy, obowiązków rodzinnych i dotychczasowych aktywności ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności - dodaje por. Marta Gaborek.
Mieszkańcy województwa, którzy chcą spróbować swoich sił w szeregach 2 LBOT, pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji, aby tam złożyć wniosek o powołanie do służby. Do dyspozycji ochotników są również rekruterzy - żołnierze 2 LBOT, którzy pomagają szybko i sprawnie przejść procedurę rekrutacyjną - kontakty do nich znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Z myślą o kandydatach działa również strona internetowa https://www.zostanzolnierzem.pl oraz bezpłatna infolinia 800-696-077.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.