Reklama

Reklama

Lublin: Nowa szkoła na Ponikwodzie dostanie konkretny numer i patronat?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Nowa szkoła na Ponikwodzie dostanie konkretny numer i patronat? - Zdjęcie główne

Nowa szkoła na Ponikwodzie dostanie konkretny numer i patronat? | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Nadanie konkretnego numeru i patronatu nowej szkole na Ponikwodzie zaproponował jeden z radnych miejskich. Władze miasta już odpowiedziały.

Reklama

Radny miejski Stanisław Brzozowski (niezrzeszony) skierował do władz miasta interpelację w sprawie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Zwycięstwa Grunwaldzkiego w dzielnicy Ponikwoda. W związku z ogłoszonymi planami wybudowania nowego gmachu szkolnego wraz z utworzeniem nowej szkoły podstawowej poprosił o zaplanowanie nadania jej numeru "17" i imienia "Zwycięstwa Grunwaldzkiego". 

- Dzięki temu nowa szkoła stałaby się kontynuatorem tradycji zlikwidowanej w ostatnich latach Szkoły Podstawowej nr 17 im. Zwycięstwa Grunwaldzkiego przy ul. Krochmalnej - jednej z ważniejszych placówek oświatowych miasta w latach powojennych, szkoły ze stuletnią tradycją - napisał Stanisław Brzozowski. - O takim rozwiązaniu z wielką nadzieją podczas końca pracy SP nr 17 przy ul. Krochmalnej mówiła Pani Dyrektor tej szkoły licząc na przekazanie w przyszłości jej sztandaru do nowej szkoły kontynuującej piękną tradycję i historię „siedemnastki".

Do tego podkreślił, że SP nr 17 miała patronat nawiązujący do Bitwy pod Grunwaldem. Zdaniem radnego było to jedno z najważniejszych zwycięstw w historii Polski, o których "pamięć jest szczególnie ważna w obecnych niespokojnych czasach, które stawiają przed nami wyzwania na miarę zmagań grunwaldzkich".

Na koniec dodał, że ozytywne rozpatrzenie jego pomysłu nie niesie za sobą żadnych skutków finansowych. Podkreślił, że będzie to wyrazem pamięci i docenienia całej społeczności „siedemnastki", która pracowała na rzecz miasta przez ponad 100 lat.

Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju odpowiadając na interpelację napisał, że nadanie numeru nowej szkole podstawowej będzie przedmiotem analiz w okresie podejmowania działań mających na celu jej utworzenie. Natomiast w kwestii imienia szkoły, sprawę tę reguluje aktualnie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

- Paragraf 2 tego rozporządzenia wskazuje, iż szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły, a w przypadku braku rady szkoły - na wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. W szkole, w której nie tworzy się rady rodziców, imię nadaje organ prowadzący na wspólny wniosek rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego. W szkole, w której nie tworzy się samorządu uczniowskiego, imię nadaje organ prowadzący szkołę na wspólny wniosek rady pedagogicznej i rady rodziców, zaś w szkole, w której nie tworzy się rady rodziców i samorządu uczniowskiego, imię nadaje organ prowadzący szkołę na wniosek rady pedagogicznej - wyjaśnia w odpowiedzi, Artur Szymczyk.

Dalej napisał, że organ prowadzący szkołę podstawową może nadać podporządkowanej jej organizacyjnie szkole podstawowej filialnej odrębne imię uwzględniając wymienioną zasadę wnioskowania.

- Rozporządzenie wskazuje także, iż stosowny wniosek złożony do organu prowadzącego powinien zawierać uzasadnienie wyboru imienia, w tym kandydata na patrona szkoły oraz określać plan działań szkoły związanych z nadaniem imienia szkole i przewidywany termin uroczystości. Mając na względzie powyższe przepisy uprzejmie informuję, iż w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości nadania szkole imienia z inicjatywy organu prowadzącego - podsumował zastępca prezydenta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy