Reklama

Reklama

Lublin: Niektóre podstawówki zmienią obwody?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Niektóre podstawówki zmienią obwody? - Zdjęcie główne

Lublin: Niektóre podstawówki zmienią obwody? | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zmiany w obwodach szkół podstawowych proponuje radny Stanisław Brzozowski. Uważa on, że w niektórych szkołach jest za dużo uczniów, a w sąsiednich za mało.

Reklama

Radny miejski Stanisław Brzozowski (niezrzeszony) napisał interpelację do władz miasta. Dotyczy ona dalszych zmian w obwodach szkól podstawowych. Na początku podkreslil, że tegoroczny nabór do pierwszych klas szkół podstawowych pokazał, że ubiegłoroczne zmany w ich obwodach były krokiem w dobrym kierunku. Zaznaczył, że przy ogólnej liczbie zapisanych dzieci większej o ponad 200 w stosunku do poprzedniego roku szkolnego, nastąpiło bardziej równomierne rozłożenie uczniów między poszczególne placówki.

- Udało się także przykładowo odciążyć Szkołę Podstawową nr 16 przy ul. Poturzyńskiej, w której w związku z tym będzie utworzonych 5 klas pierwszych, w stosunku do 6 oddziałów w latach ubiegłych. W perspektywie całej 8-klasowej szkoły będzie to się docelowo przekładać na ok. 200 uczniów mniej, co powinno rozwiązać problem z przeciążeniem tej szkoły. Potwierdzeniem słuszności wpływania na wybory rodziców poprzez właściwe kształtowanie obwodów szkolnych jest także fakt, że w tegorocznej rekrutacji ponad 76 % rodziców i opiekunów prawnych zapisała swoje dzieci do szkół obwodowych - napisał Stanisław Brzozowski.

Poza tym, zdaniem radnego, prace w zakresie zmiany obwodów szkół podstawowych nie mogą zostać uznane za zakończone i należy je kontynuować, tak aby w przyszłorocznej rekrutacji rozwiązać pozostałe problemy. Jednym z nich jest przeciążenie Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej. Przyjęto tam ponad 170 uczniów, co przekłada się na 7 klas pierwszych. Jednocześnie w sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 46 są dwa oddziały z łącznie 40 uczniami.

- Proszę o wnikliwą analizę poniższych postulatów kolejnych korekt w obwodach szkolnych i rozpoczęcie procedury skutkującej finalnie przygotowaniem projektu uchwały Rady Miasta zmieniającym obwody szkół podstawowych w tym zakresie przed rekrutacją na rok szkolny 2023/2024 - wnioskuje radny.

W związku z tym poprosił o przeniesienie kilku ulic z obwodu Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej do obwodu Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Biedronki. Chodzi o ulice: Agatowa, Brylantowa, Bursztynowa od Agatowej do Szafirowej, Nefrytowa, Opalowa, Perłowa, Szafirowa. Wyjaśnił, że zmiana ta pozwoli na odciążenie SP nr 51, przy jednoczesnym wykorzystaniu infrastruktury SP nr 46.

- Jednocześnie droga dojścia uczniów z ww. ulic do szkoły obwodowej po zmianie będzie porównywalnej długości, a jej bezpieczeństwo zapewni możliwość bezkolizyjnego dojścia do placówki przy ul. Biedronki z wykorzystaniem ciągu pieszego w wąwozie pod wiaduktami ul. Jana Pawia II - podsumowuje Brzozowski.

Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin w odpowiedzi poinformował, że Wydział Oświaty i Wychowania na bieżąco monitoruje i analizuje potrzeby w tym zakresie.

- Dziękuję Panu Radnemu za zainteresowanie tematem i podjęcie postulatu dotyczącego zmiany obwodu Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Pańska prośba zostanie przekazana dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 51 w celu konsultacji z rodzicami - przekazał Andrzej Wojewódzki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy