Ciągniki i drony
W ubiegłym roku sprzedana została spółka Ursus. Kupiła firma M.I. CROW SP. Z O.O, której prezesem jest ukraiński biznesman - Oleg Krot. Z danych KRS wynika, że branże, którymi zajmuje się M.I.Crow to np. "Produkcja pozostałego sprzętu transportowego", "Handel detaliczny (bez pojazdów samochodowych)", "Magazynowanie i usługi wspomagające transport".
- Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - przekazał Oleg Krot, cytowany m.in. przez TVN24 we wtorek (15 kwietnia). - Nie tylko odtwarzamy park maszynowy, ale w najbliższych miesiącach będziemy instalować zupełnie nowe linie, które w Ursusie nigdy nie istniały, m.in. przeznaczone do montowania układów elektronicznych. Planujemy w przyszłości produkować również silniki elektryczne i spalinowe.
Jak podkreśla biznesman - w Ursusie wykorzystane będą kompetencje holdingu Techiia, którego jest współwłaścicielem. - Od 11 lat produkujemy drony rolnicze wyposażone w kamery multispektralne służące do mapowania upraw, co pozwala na precyzyjne i wydajne prowadzenie zabiegów agrotechnicznych. Współpracujemy z największymi agroholdingami w Ukrainie. Ursus będzie również produkował takie drony. Będziemy również szkolić ich operatorów. Chcemy połączyć możliwości jakie zapewniają drony i współpracujące z nimi maszyny rolnicze - poinformwał.
Samo przejęcie Ursus zostało sfinalizowane jeszcze w styczniu. Natomiast w lutym nowe władze firmy dostały dokumenty oraz prawa, które mają pozwolić podjąć prace "nad przywróceniem Ursusowi dawnej świetności".
Działność operacyjna firmy ma odbywać się w Dobrym Mieście, Lublinie i Biedaszkach.
"Nie chcemy produkować składaków z Chin"
Dodatkowo spółka zwiększa liczbę pracowników. - Od czasu przejęcia zatrudnienie zwiększyło się ze 111 do 250 osób. Poszukujemy kolejnych pracowników. Tworzymy również programy praktyk dla uczniów klas profilowych szkół zawodowych, by w ten sposób pozyskiwać nowych specjalistów - wskazuje cytowana przez TVN24 Bożena Głowacka z zarządu M.I.Crow, która zaznaczyła też, że do końca 2026 roku firma wyda 70 mln zł na modernizacje oraz zakup nowych maszyn do produkcji.
Poza tym, firma została dofinansowana ze środków akcjonariuszy, a dodatkowe nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 170 mln zł. - Będą one pochodziły z różnych źródeł. Współpracujemy z bankami krajowymi, funduszami unijnymi, a także spodziewamy się przychodów ze sprzedaży. Współpracujemy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, dzięki której udało nam się uzyskać ulgi podatkowe, które otrzymamy po zrealizowaniu inwestycji - podkreślił Krot.
W planach jest też wznowienie produkcji ciągników o mocy od 50 do 100 KM i powyżej 200 KM. - Komplementujemy dokumentację, zbieramy informacje z rynku krajowego i rynków zagranicznych. Prawdopodobnie pierwsze ciągniki pojawią się za dwa lata. Nie chcemy produkować składaków z Chin. Chcemy zainwestować w produkcję nowych ciągników, które będą spełniały oczekiwania klientów polskich i zagranicznych - dodała Głowacka.
Ursus
Spółka Ursus, czyli polski producent z branży motoryzacyjnej została założona w 1946 r. Specjalizowała się w produkcji: ciągników, maszyn rolniczych, przyczep, trolejbusów, autobusów i samochodów osobowych z napędem elektrycznym oraz linii technologicznych do produkcji pelletu i biomasy. Siedziba główna spółki znajdowała się w Dobrym Mieście, gdzie był też jeden z dwóch zakładów produkcyjnych. Drugi był w Lublinie. Od listopada 2020 spółka znajduje się w restrukturyzacji. W lipcu 2021 roku sąd ogłosił upadek spółki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.